دانشنامه فرزند

آیا ناخن جویدن کودک در سن 4 سالگی طبیعی است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما، من یه دختر چهار ساله دارم که مدتی به ناخن خوردن مشغول بود. خوب شده بود تا اینکه یکی دو هفته است مجدد ناخن میخوره. پیش دبستانی میره. ماشاالله خوب صحبت میکنه و مشکلی نداره. به انگشتهاش تلخک زدم ولی موثر نبود. آیا خوردن ناخن تو این سن طبیعیه یا باید به روانشناس کودک مراجعه کنم؟ با تشکر از محبت و صبر و شکیبایی شما.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

ناخن خوردن برای مدت کوتاه یکی از رفتارهای زودگذر است ولی عکس العمل شما به این رفتار اهمیت دارد و ممکن است باعث شود به عادت تبدیل شده یا لطمه های روحی به دنبال داشته باشد، پس نکات زیر را دقیقا رعایت کنید: - بررسی کنید ببینید در طول روز در چه موقعیت هایی این کار را انجام می دهد. اگر زمانی است که چیزی باعث فشار روانی در او شده منبع این اضطراب را از بین ببرید و به روانشناس مراجعه کنید. اگر موقع خستگی و بی حوصلگی است بازی های جذاب برایش فراهم کنید. - هیچ اشاره ای به این رفتار او نکنید. هر نوع توجهی (نگاه کردن، گفتن مکرر نه و نکن، اخم، سرزنش، دعوا و حتی نصیحت) باعث تشدید آن می شود. - بدون اشاره به این کار، حواس او را پرت کنید و دستانش را با فعالیت های دیگر مشغول کنید. - تا دو ساعت قبل از خواب، بازی های هیجانی و جنب و جوش داشته باشد ولی از یک ساعت قبل خواب سعی کنید با قصه، ماساژ بدنش یا هر فعالیت آرام بخشی، او را آرام کنید. - به رفتارهای خوبش توجه نشان دهید. - تلخک و ... اصلا درست نیست. - مانیکورهای ساده ناخن رو یادش دهید و با لاک زدن، مراقبت از ناخن های زیبا را یادش دهید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 4.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...