دانشنامه فرزند

زورگویی و پرخاشگری کودک 9 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، دختری 9 سال و نیمه دارم. بهانه گیر، لجباز، پرخاشگر و خودخواه هست. با همسالان خود دعوا زیاد میکنه، کتک کاری جیغ و فریاد زیاد انجام میده. چیزی رو که خودش بگه باید انجام بشه. مهمانی یا بیرون مادر و دختر بریم یا به زور میاد یا داد و فریاد آخر سر نمیاد، خانوادگی اگه بریم بیرون چون باباش هستش کمی لج میکنه ولی میاد. دنبال چیزی بگرده پیدا نکنه گریه میکنه و با صدای بلند حرف میزنه. بیشتر غذاهایی که خونه درست بشه نمیخوره، بعضی وقتا شده غذا نخورده خوابیده لج کرده. چیزی رو که بخواد میخواد چیزی رو که نخواد نمیخواد. بعضی وقتا با اصرار پدرش با گریه کردن قبول میکنه، لطفا به من بگید چه رفتاری با دخترم داشته باشم؟

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، احتمالا از ابتدا هر چه دخترتان خواسته انجام دادید و تسلیم او شدید و او را ناز پرورده کردید. او یاد گرفته است که با زور و قلدری خواسته های خود را به دست آورد. بهتر است در مقابل زورگویی ها، داد و بیدادهای او تسلیم نشوید و توجهی به داد و بیدادهای او نشان ندهید. در صورتی که غذایی را دوست نداشت و نخورد او را به حال خود رها کنید، مطمئن باشید که در صورت گرسنگی به آشپزخانه باز خواهد گشت و چیزی برای خوردن پیدا خواهد کرد. باید در رفتار خود اقتدار داشته و ثابت قدم باشید. در صورتی که تسلیم زورگویی های او شوید او به رفتارهای خود ادامه خواهد داد ولی در صورتی که شما تسلیم نشوید او به مرور متوجه خواهد شد که با قلدری به خواسته های خود نمی تواند برسد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...