دانشنامه فرزند

رادیولوژی در دوران اقدام برای بارداری خطرناک است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من تاریخ روز اول پریودم 19شهریور بود، آزمایش رفتم و عدد آزمایش 1500 بود. من الان دقیقا چند هفته هستم؟ باید سونوگرافی برای این که ببینم قلبش تشکیل شده است یا نه چه زمانی باید برم؟ در ضمن من 30 شهریور به اتاق رادیولوژی رفتم آیا خطری الان جنین رو تهدید می کنه؟ و قرص های آموکسی سیلین، مترانیدازول، ایپوروفن و گاپاپنتین 300 هم تا دو تا هفته استفاده می کردم آیا مشکلی پیش میاد ؟ من خیلی نگرانم به خاطر این دو تا مورد آخر لطفا راهنماییم کنیم. در ضمن من دوتا بچه هم دارم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

توضیحاتتان کمی مبهم است. اگر اولین روز آخرین پریود شما ۱۹ شهریور بوده در حال حاضر پنج هفته و شش روز هستید، اما اگر موعد پریودتان ۱۹ شهریور بوده و پریود نشدید، احتمالا نزدیک به ده هفته دارید. برای سونوگرافی از پایان هفته ششم به بعد اقدام کنید. از میان داروها فقط گاباپنتین در بارداری ممنوع است، هم زمان مصرف گاباپنتین و هم زمانی که در معرض اشعه قرار گرفته اید در مقطعی از بارداری قرار داشته که یا اثر گذار بوده و منجر به سقط می شود، یا هیچ اثری نداشته و بارداری با یک جنین سالم تداوم می یابد. اگر بارداریتان تداوم یافت که با احتمال بسیار بالا می یابد اصلا نگران نباشید و برای اطمینان خاطر تمام غربالگری و سونوگرافی ها را در موعد خود انجام دهید. البته از این به بعد دیگر داروها را مصرف نکنید.

هشدار: پاسخ فوق توسط کارشناس سامانه و با توجه به اطلاعات درج شده در پرونده کاربر می‌باشد. این مشاوره مختص به این کاربر است، توصیه آن به دیگر کاربران بدون بررسی شرایط صحیح نیست. در این زمینه لطفاً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...