دانشنامه فرزند

عوارض مصرف سر خود قرص کلومیفن در زمان اقدام به بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 25 ساله هستم. قدم 152 سانتیمتر است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 1 بهمن می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 28 روزه است. قاعدگی منظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از، روش طبیعی استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از، یدوفولیک و پروژسترون. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 5 ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: نداشتم. سوال من این است که این ماه سر خود کلومیفن از روز پنج دوره روزی یک عدد مصرف کردم و بعد از مصرف به پزشکم مراجعه کردم ولی نگفتم که این ماه کلومیفن مصرف کردم. پزشکم هم برای ماه بعد روزی دو عدد کلومیفن به همراه سونوگرافی واژینال روز 14 دوره تجویز کردن. من هر ماه پروژسترون از 15 دوره مصرف میکنم. میخواستم بپرسم این ماه هم پروژسترون رو بخورم یا بخاطر مصرف کلومیفن نباید بخورم؟ آیا با مصرف کلومیفن حتما باید آمپول hcg تزریق کرد؟
نگفتن من به پزشک بخاطر مصرف سر خود کلومیفن مشکل ایجاد میکند؟ برای رشد فولیکول حتما باید سونوگرافی واژینال بدم؟ لطفا سریع تر جواب بدین چون امشب شب 15 دورمه و از امشب باید پروژسترون رو شروع کنم.

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، نگفته اید علت مصرف پروژسترون چه بوده است تا بتوان گفت باید مصرفش را ادامه دهید یا خیر. اما به طور کلی در طی دوران اقدام به بارداری، اگر پزشک نیاز دید داروی پروژسترونی مصرف کنید، بهتر است به جای مدروکسی پروژسترون، دوفاستون مصرف کنید. به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای تان تجویز کنند. بله، مصرف سر خورد کلومیفن شانس وقوع عوارض آن در ماهی که دارو مصرف شده است را افزایش می دهد. این عوارض شامل تحریک بیش از حد تخمدان ها و ایجاد کیست یا حتی چرخش تخمدان، چندقلوزایی و کاهش ضخامت لایه داخلی رحم که باعث ناموفق شدن لانه گزینی جنین می شود، هستند. بله، باید سونوگرافی واژینال بدهید تا مشخص شود رشد فولیکول ها با وجود مصرف کلومیفن چگونه است. اگر رشدشان زیاد است و حالت کیست پیدا کرده اند، دیگر کلومیفن مصرف نشود. اگر کم است در نحوه مصرف دارو تجدید نظر شود. اگر چند فولیکول در حال رهایی هستند نزدیکی انجام نشود تا بارداری چندقلو نشود. پس برای تعیین شرایط انجام سونوگرافی ضروری است. در مورد تزریق HCG هم بستگی به ابعاد فولیکول ها در سونوگرافی دارد. بر حسب ابعاد فولیکول ها در سونوگرافی تصمیم گیری می شود که آیا نیاز به تزریق هست یا خیر.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 11 کاربر 4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...