دانشنامه فرزند

پرت کردن اشیا خانه توسط کودک یک ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من یه دختر 17 ماهه دارم. دخترم خیلی لجبازه، حرف من رو گوش نمیکنه. مثلاً وقتی بهش میگم چیزی رو پرت نکن بدتر میکنه. واقعاً نمیدونم چیکار کنم، میشه من رو راهنمایی کنید؟ اگر کتابی هم هست ممنون میشم معرفی کنین.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام، پرت کردن یک مهارت دستی جدید است که او پیدا کرده و برایش لذت بخش است و لجبازی در این سن کاملا طبیعی می باشد. با واکنش تند و تنبیه فقط باعث می شوید این رفتار و لجبازی طبیعی برای او تبدیل به عادت شود. پس در ابتدا، محیط خانه را امن کنید و وسایلی که خطرناک یا با ارزش هستند از دسترس او دور کنید. بازی هایی که به انرژی دست و پا احتیاج دارند مثل پرت کردن و هل دادن توپ، پرت کردن سنگ ریزه های کنار جوی و ... را با او انجام دهید و در این بازی ها رفتار پرت کردن را در او بسیار تشویق کنید. به هنگام پرت کردن وسایل دیگر با لحن جدی مثلا بگویید "نه، پرت کردن قاشق بده؛ بیا توپ هاتو پرت کن" به مرور متوجه می شود رفتار پرت کردن را کجا می تواند و کجا نمی تواند انجام دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...