دانشنامه فرزند

وابستگی شدید به مادر و ترس از بازی با همسالان

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من پسر 14 ماهه ای دارم که خیلی به من وابسته است. اصلا از من جدا نمیشه نمیدونم چیکار کنم. مثلا از خواب که بیدار میشه میاد بغلم اگه من کنارش بشینم از بغلم میاد پایین و اگه کنارش باشم با اسباب بازیهاش بازی می کنه. دائم می خواد بغلم باشه حتی بغل پدر و خواهرشم نمیره. تو مهمونی تو ماشین تو پارک فقط می خواد بغله من باشه. از بچه های هم سن خودشم فرار می کنه نمی دونم چیکار کنم باهاش.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

پسر شما در سن شکل گیری دلبستگی به مراقب خود است و چون شما مراقب درجه یک او محسوب می شوید تا حدودی طبیعی است که به شما وابسته باشد ولی وابستگی بیش از حدش شاید به دلیل ترس از دست دادن شما باشد. در صورتی که پسر شما قبلا تجربه عدم حضور شما را (حتی به طور کوتاه مدت مثل رفتن به خرید و ...) در کنار خود احساس کرده باشد احتمالا ترس از دست دادن شما در او ایجاد شده است. بهتر است با تامین به موقع نیازهای فرزندتان به او این احساس امنیت و اعتماد را بدهید که در صورت نیاز و در همه زمان ها می تواند به حضور شما حساب کند. برای این که بتواند با بچه های همسن و سالش ارتباط خوب و درستی برقرار کند، بهتر است ابتدا زمانی که در جمعی قرار دارد که بچه های هم سالش حضور دارند، خودتان پیش قدم شوید و در کنار فرزندتان باشید و آغازگر رابطه او با بچه های هم سال باشید و کمی که توانست با محیط و بچه انس بگیرد آرام آرام صحنه را ترک کنید و اجازه دهید خودشان بازی را ادامه دهند. چندین بار که این اتفاق بیفتد به مرور فرزندتان خجالت و ترس را کنار می گذارد و بدون نیاز به کمک شما می تواند با بچه های دیگر رابطه برقرار کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...