دانشنامه فرزند

دخترم به توالت نمیره، چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یک دختر سه ساله و نیم دارم که حدود یک سال و نیمه از پوشک گرفتمش ولی اصلاً دستشویی اش را خبر نمیده نمیدونم دیگه چکار کنم تشویقش کردم، تنبیه کردم، جایزه دادم تو دستشویی نقاشی کشیدیم ستاره هم بهش دادم برای چند روز خوبه ولی باز دوباره تکرار میکنه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

- به سلیقه کودکتان برای او صندلی توالت کوچک رنگی بخرید و در حمام یا دستشویی قرار دهید. - شلوارهای راحت و گشاد بپوشانید تا براحتی بتواند دربیاورد - هر دو ساعت او را روی صندلی توالت بنشانید (3 تا 5 دقیقه) و اگر کارش را انجام داد او را تشویق کنید. بیشتر از این زمان او را مجبور به نشستن نکنید. - فضای دستشویی را جذاب کنید. - هر ساعت شلوارش را نگاه کنید و اگر تمیز بود به او پاداش بدهید. - خودتان به هنگام دستشویی رفتن اعلام کنید تا بداند مامان و بابا هم اینکار را می کنند. - برای مدتی وسایل بازی او را نزدیک دستشویی قرار دهید تا سریع تر به آنجا برسد. - مطلقا تنبیه و سرزنش نکنید. - صبور باشید حدود یک ماه با رعایت این نکات طول می کشد تا رفتار توالت رفتن برای او عادت شود. اگر در مورد آموزش رفتارهای دیگر نیز همین طور است یا نمی تواند از دستورهای شما پیروی کند به مشاوره دقیق تری احتیاج دارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...