دانشنامه فرزند

علت ترس کودک 3 ساله از حمام

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، دختر من 3 سالشه ترس شدیدی از حمام داره طوری که همیشه راه میره میگه حموم نکن، تو خواب میگه حمومم نکن. حتی نمیتونم لباسشو عوض کنم میترسه ببرمش حموم. بهش گفتیم حموممون خراب شده از زمان بارداری فکر میکنم ریشه داره و مشاجره های خانوادگی. از خونه خودم هم واهمه داره. وقتی از شیر گرفتم خیلی عصبی تر شد. من خودمم شاغلم میخوام ببرمش مهد ولی بعید میدونم با وابستگی زیاد از من جدا بشه. خواهش میکنم راهنماییم کنید. براش حموم ترس نیست کابوس شده هر شب. نمیخوایم زیاد بهش فشار بیاد.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، ترس از یه موضوع خاص در این سن فقط ممکنه با یه اتفاق خاص پیش اومده باشه. مثل تنبیه و انداختن در حموم، دیدن چیز ترس آور در محیط حموم، آموزش نادرست شما برای حموم کردن او و یا حتی موضوعات پیچیده تر مشاجرات خانوادگی و بقیه تنش ها هم به ترس و انزجار او از محیط خونه اضافه کرده است. تا زمانی که درمان حضوری برای این جریان رو شروع نکردید، دور کردن او از محیط خونه و عدم اصرار به نگه داشتنش در خونه توصیه می شود. حتما درمان این ترس خاص را تحت نظر روانشناس شروع کنید و شیوه های برخورد صحیح را مشاوره بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...