دانشنامه فرزند

کودک 3 ساله ام شب ها به توالت نمی رود، چه کار کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، یه دختر سه سال و سه ماهه دارم که شبا جاشو خیس میکنه، روزا تو بیداری هم گاهی اینکارو میکنه، شبا هم بیدار میشه اما به خاطر تنبلی دستشویی نمیره، میخواستم ببینم باید چکار کنم تا کی اینکارش ادامه داره؟ ممنونم. دو سالش که تموم شد از پوشک گرفتمش، شبا که هر شب جیش میکنه تو رختخوابش، ظهرا هم که میخوابه وقتی دستشویی داره بیدار میشه اما هر کاریش میکنم نمیره، وقتی پا میشه میبینم سر جاش جیش کرده. البته من خودم باردار هستم اما شب ادراری دخترم به قبل این زمان بر میگرده حتی وقتی من باردار نبودم هم اینکارو میکرد. از خیلی شیوه های تشویق و تنبیه هم کمک گرفتم اما بی فایده بوده یعنی از همون اول که از پوشک گرفتمش شبا جاشو خیس میکرد. اما قبلا بچه تر بود نمیفهمید ولی الان میفهمه و اینکارو میکنه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، سن از پوشک گرفتن در کودکان متفاوت است ولی اصولا 3 سالگی زمان خوبی برای این آموزش است شما با توجه به توانایی عضلات کودک تان برای نشستن روی دو پا یا صندلی توالت؛ توانایی تشخیص خشک و تر؛ توانایی کنترل ادرار و ... باید این آموزش را شروع می کردید. تا 5 سالگی خیس کردن لباس دو سه بار در هفته طبیعی است. با توجه به این که کودک تان هر زمان که خواب است موقع نیاز بیدار می شود ولی به دستشویی نمی رود مشکل بی اختیاری و عدم کنترل مطرح نیست، آموزش زود هنگام همراه با تنبیه و سرزنش شما احتمالا باعث ترس درونی و ایجاد این مشکل شده است. همچنین اضطراب هایی که درباره مسائل دیگر در خانه و در ارتباط با شما و دیگر افراد خانواده در او وجود دارد. آموزش درست همراه با تشویق را از نو شروع کنید، ارتباط عاطفی تان را با او تقویت کنید. صبور باشید و هیچ وقت او را به خاطر این کار سرزنش و تنبیه و تهدید نکنید چون نتیجه معکوس دارد. برای این آموزش حدود یک ماه باید زمان بگذارید محیط توالت را در مدت آموزش جذاب کنید با سلیقه خودش صندلی توالت بگیرید و اسباب بازی محبوبش را همراهش ببرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...