دانشنامه فرزند

چه طور مسئولیت پذیری را به کودکانم بیاموزم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام پسری دارم 10 ساله و دختری 7 ساله هر کدام کارها و اشتباهاتش را گردن دیگری میاندازد و در موقع دعوا بسیار داد میزنند مخصوصا پسرم. همچنین پسرم هرگز اشتباهش را نمی پذیرد و همیشه جواب بزرگترش را میدهد چگونه باید عادت داد نزدن و احترام به بزرگتر را به او یاد دهم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

- مسئولیت هر کدام را از قبل به صورت عادلانه مشخص کنید. این طور نباشد که به طور لحظه ای تصمیم بگیرید چه کسی، چه کاری انجام دهد. - انتظاراتی که از آن ها دارید را به صورت شفاف و واضح برایشان بیان کنید. - با همسرتان هماهنگ باشید. - اگر تصمیمی گرفتید و از آن ها خواستید انجامش بدهند، قاطعیت به خرج دهید. - خودتان الگوی مناسبی برایشان باشید. - فریاد آن ها را با فریاد جواب ندهید و جر و بحث نکنید. - از قبل مشخص کنید اگر وظایف شان را انجام ندهند چه عواقبی دارد. عواقب منطقی در نظر بگیرید و در صورت عدم انجام، حتما این عواقب را اجرا کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...