دانشنامه فرزند

عملکرد قرص متفورمین چگونه است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من از 8 فروردین شروع به خوردن قرص گلوکوفاژ کردم، روزی یکی بعد ناهار، و همزمان اقدام به بارداری کردم. دکتر این قرص واسه تحریک تخمک گذاری داده. الان میخوام بدونم تا چه مدت من باید اینو مصرف کنم؟ چطور بفهمم که تخمک گذاری داره انجام میشه؟ در ضمن اینکه من پریود منظمی دارم و دقیقا علت دادن این قرصم متوجه نشدم، چون دکتر گفتن pco اما من نه چاقم نه علایمی از تنبلی تخمدان دارم. الان من از رو ترشحاتم متوجه زمان تخمک گذاری میشم. حالا با کیت تخمک گذاری میتونم زمان تخمک گذاری دقیق و متوجه بشم که اگه داره انجام میشه دیگه این قرص نخورم؟ این قرص واسه کسی که تخمک گذاری داره ضرری نداره؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

pco به معنای سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان است که در آن فرد در اغلب مواقع دچار اختلال در تخمک گذاری می شود. چاق نبودن و یا داشتن دلیلی بر این نیست که یک فرد تخمدان پلی کیستیک ندارد. چون طیف عوارض این بیماری گسترده بوده و در برخی حتی فاقد علامت بالینی خاص است. پزشک شما حتما بر اساس نتیجه سونوگرافی و یا آزمایشات هورمونی این تشخیص را گذاشته است، چون تنها راه دقیق تشخیص همین دو است. وجود ترشحات به معنای این است که پروسه هورمونی مربوط به تخمک گذاری در حال انجام است و دلیلی بر وقوع تخمک گذاری نیست. در واقع در تخمدان پلی کیستیک تغییرات هورمونی و رشد فولیکول انجام شده و شما ترشحات دارید اما رشد فولیکول در نهایت رضایت بخش نبوده و تخمک گذاری انجام نمی شود. در چنین شرایطی کیت تخمک گذاری اعتبار نداشته و خطا دارد، باید با سونوگرافی واژینال پی به وضعیت تخمک گذاری خود ببرید. در مورد علت تجویز متفورمین، در خانم های پلی کیستیک مقاومت به انسولین وجود دارد که بنابراین متفورمین تجویز میشود. متفورمین علاوه بر کنترل سطح قند به بهبود شرایط و وقوع تخمک گذاری کمک قابل توجهی می کند. در واقع عملکردی دوگانه دارد. خط اول درمانی برای کمک به باردار شدن زنان دارای تنبلی تخمدان، متفورمین است. پزشک شما بی دلیل دارو را تجویز نکرده، حتما نتیجه سونوگرافی او را به تشخیص رسانده، پس اگر اینطور بوده به او اعتماد کنید. اما اگر بدون سونوگرافی این تجویز انجام شده، یک سونوگرافی واژینال در زمانی که فکر میکنید موعد تخمک گذاریتان است انجام داده تا بر اساس نتیجه آن بتوان تشخیص داد نیازی به مصرف متفورمین هست یا نه. در مورد مدت زمان لازم برای مصرف قرص هم پزشکتان باید تصمیم بگیرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 2 کاربر 1 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...