دانشنامه فرزند

کتک زدن برادر کوچک تر به بهانه بازی کردن

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من صاحب دو پسر سه ساله و شش ماهه هستم. متاسفانه پسر بزرگم دو سه ماهی هستش دست بزن پیدا کرده و اقدام به کتک زدن همه بچه ها، من، پدرش و پسر کوچیکم میکنه. از نظر توجه و محبت اصلا چیزی برای پسر بزرگم کم نذاشتم ولی واقعا الان موندم باید چی کار کنم. مثلا دیروز خونه رو تمیز میکردم بستنی رو ریخت بهش گفتم که بستنی رو روی پارچه ای که انداختم باید میخوردی، گفت خودت، منم گفتم چرا عصبانی میشی، اومد منو زد. مثلا دیروز پسر کوچیکم رو پیشش گذاشتم که اون کارتون نگاه میکرد، وانمود کردم دوست داره بیاد پیش داداشی که اون هم به بهانه اینکه باهاش بازی میکنه زدش. اکثرا هم خودش رو به مریضی می زنه و مرتب گریه میکنه که من توجه کنم یا روی پسر کوچیکم به بهانه بازی، کامل دراز میکشه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، هر رفتاری در کودک تان به خاطر توجه و شکل واکنشی که شما داشتید در او عادت شده است. این توجه می تواند خندیدن باشد یا حتی تنبیه و دعوا کردن. نسبت به کارها و رفتارهای خوبش حتی اگر خیلی کم و کوچک هست او را تشویق کنید، ولی نسبت به رفتارهای بد او اگر آسیب زا یا بی ادبانه نیست، کاملا بی توجه باشید، انگار که اصلا نمی بینید. در برابر رفتارهایی که به کسی آسیب می زند او را از آن محیط دور کنید مثلا اگر شما را می زند از او فاصله بگیرید و با لحن محکم و جدی بگویید: زدن کار بدیه، ما کسی رو نمی زنیم. بدون دعوا و تنبیه فقط جدی و ثابت قدم در این شکل واکنش باشید. در طول روز، ساعتی را برای بازی به او تنها اختصاص دهید مثلا زمانی که فرزند دوم تان خواب است. دستورها و انتظارات خود را باید با بازی همراه کنید به او اطمینان دهید که دوستش دارید ولی کارهای بد او را دوست ندارید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...