دانشنامه فرزند

عصبانیت و پرخاشگری کودک 2 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه پسر دو سال و چهار ماهه دارم وقتی عصبانی میشه زیاد داد میزنه و اصلا نمیشه باهاش تو عصبانیت حرف زد. نگرانم این وضعیت ادامه پیدا کنه و همیشه اینطوری برخورد کنه مثلا شوهر خواهرم با اینکه خیلی دوستش داره ولی تا پسرم رو صدا میزنه سرش داد میزنه البته ایشون یه کم سر به سر پسرم میذاره بعضی وقتها هیچ مشکلی نداره ولی یهو عصبانی میشه و داد میزنه. هر روز پارک میبرمش ولی بیشتر از اینکه بخواد با اسباب بازیها بازی کنه به بقیه بچه ها نگاه میکنه. توپ براش پارک میبرم با بچه ها بازی کنه ولی وقتی خودش کمتر بهش توپ می افته. موقع بازی توپ رو میاره به من میده و مضطربه و فکر میکنه میخوان ازش بگیرنش. شبها حاضر نمیشه بخوابه و با بدبختی میخوابونمش ولی ظهر ها هر کاری میکنم نخوابه یا کمتر بخوابه موفق نمیشم. خواب ظهر رو ترجیح میده. میتونم بگم لجبازه و وقتی باهاش مخالفت میشه عصبانی میشه. از خواب هم که بیدار میشه بعضی وقتها نمیشه طرفش بریم عصبانی میشه. تا چند ماه پیش که تو شهر خودمون زندگی میکردیم دختر عمو و پسر عمه اش رو زیاد میدید اونها زیاد دعواش میکردن و سرش داد میزدن ولی پسر من فقط گریه میکرد.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، مشکلاتی که مطرح شد بسیار پراکنده بود و به علت این که بنده پیشینه ای از فرزند شما ندارم جواب دقیقی در مورد علت رفتار فرزندتان و اصلاح آن، نمی توانم به سوالتان بدهم. اطلاعاتی نظیر زیر باید موجود باشد: - سبک فرزند پروری شما و همسرتان - خلق کودکتان - روابط بین شما و همسر و اطرافیان - شرایط داخل خانه تان. - نوع رفتار دخترهایش و گریه کودکتان و علت رفتار آن ها - تغییر مکان زندگیتان و موارد دیگر ... نیاز به اطلاعات جامع تر برای پاسخگو یی است. یکسری مسائل مثل مضطرب بودن از اینکه توپش را بگیرند، گروهی بازی نکند، خواب ظهر و اینکه مطابق میلش رفتار نشود، لجبازی بکند، طبق سنش طبیعی است و شما باید روش های درست فرزند پروری را بیاموزید تا مناسب ترین برخورد در شرایط موجود را داشته باشید. چند نکته کلی برای برخورد با پرخاشگری کودکان مطرح می کنم اما برای راهنمایی بیشتر برای سوالتان با روانشناس کودک حضوری مشورت فرمایید. - باید به کودک نحوه صحیح ارتباط با دیگران را آموخت؛ کودک باید یاد بگیرد چگونه و به چه شکلی احساسات منفی خود را بروز دهد؛ بدون آن که ادب و اخلاق را زیر پا بگذارد؛ مثلا باید به او آموخت: «فرزندم اگر از کسی ناراحت می‌شوی، به جای ناسزا گفتن، به او بگو: «من از تو ناراحت شدم.» - تغافل: به معنای عمدا خود را به غفلت زدن است؛ یعنی وقتی بچه‌ها ناسزا می‌گویند یا پرخاشگری کلامی دارند، واکنشی نشان ندهیم و خودمان را به غفلت بزنیم؛ اما به شکلی عمل کنیم که کودک متوجه شود ما متوجه آن ناسزاگویی و ناراحت شدیم؛ مثلا بدون این که به کودک چیزی بگویم فقط به او نگاه کنیم و بعد به کاری دیگری مشغول شویم. - واکنش احساسی شدید (مثل داد زدن، فریاد زدن، ترساندن بچه با اصطلاحات بد) نشان ندهیم؛ چون این کار هم می‌تواند باعث لجبازی و تقویت کار کودک شود و هم باعث تحقیر او گردد. - نشان دادن عدم رضایت خود از فرزند: اگر دیدیم تغافل جواب نمی‌دهد، از این روش استفاده می‌کنیم. مثلا به کودک بگوییم «من واقعا از این حرفی که می‌زنی ناراحت می‌شوم» و ناراحتی را در چهره هم نشان دهیم. - بالا بردن ارزشمندی کودک‌: دادن شخصیت به کودک، مثلا بگویم «رضا تو پسر با ادبی هستی و من انتظار این حرف‌ها را از تو ندارم.» - با روش‌های صحیح کمک کنیم کودک به شکل مطلوب اظهار وجود کند و خودش را نشان دهد و مورد توجه قرار گیرد؛ مثلا 15 تا 20 دقیقه در طول روز برای کودک وقت اختصاصی بگذاریم، صحبت‌های او را گوش دهیم، چشم در چشم با کودک حرف بزنیم و هنگامی که با او صحبت می‌کنیم به کار دیگری مشغول نشویم. این کار اعتماد به نفس و عزت نفس کودک را بالا می‌برد و میل به اظهار وجود او را به طور صحیح ارضا می‌کند. - افکار منفی و ناامیدی را از کودک دور کنیم؛ زیرا این افکار می‌تواند عاملی برای فحاشی باشد. - یادمان باشد کودکی که ناآرام است، نیاز دارد به او کمک شود تا آرامش پیدا کند. نه این که با رفتارهای پرخاشگرانه ما به ناآرامی او افزوده شود. وقتی کودک ناآرام است ما آرامش‌مان را حفظ کنیم و به نا‌آرامی او اضافه نکنیم.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...