دانشنامه فرزند

پایین بودن اعتماد به نفس کودک 5 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسری پنج ساله و نیم دارم هر کسی بهش هر چی میگه گریه میکنه خیلی ناراحتم احساس میکنم اعتماد به نفس نداره، من یه پسر 7 ماهه هم دارم. اگه چیزی بر خلاف میلش باشه گریه میکنه بعضی مواقع هم دندون میگیره. اگه راهکاری دارید لطفا راهنماییم کنید. اگر بچه ها اذیتش کنن نمیتونه از خودش دفاع کنه و گریه میکنه مثلا چند روز پیش با بچه ها بازی میکرد یکی دستشو فشار داده بود کلی گریه کرده بود نتونسته بهش بگه دستمو ول کن، یا اگه چیزی بخواد مثلا گوشی کسی رو بخواد بهش ندن تا کلی وقت گریه میکنه. چند روز پیش من به عمش گفتم گوشی بهش نده چشماش درد میگیره، الان همش به من میگه تقصیر تو هست به عمش گفته بود مامانم خوب نیست دوستش ندارم و از این حرفا. خودمم نمیدونم باید چطور باهاش رفتار کنم نمیتونه بگه ناراحتم یا عصبانیم فقط گریه میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، به منظور تقویت اعتماد به نفس فرزندان تان بهتر است مسئولیت هایی که متناسب با سن و سالشان است در خانه به آن ها بدهید و بعد از موفقیت در انجام، آن ها را تحسین و تشویق کنید و در آن ها این حس را ایجاد کنید که افرادی توانمند می باشند. عدم اعتماد به نفس فرزندان تان احتمالا به این خاطر می باشد که تعامل شما با آن ها به گونه ای بوده که تمامی کارها رو خودتان انجام داده اید و مسئولیت های خاصی را به فرزندان تان واگذار نکرده اید و به آن ها چنین تلقین شده است که برای انجام کارها به دیگران نیازمندند. برای رشد اجتماعی شان بهتر است آن ها را در کلاس هایی ثبت نام کنید تا بتوانند با کودکان دیگر، بیشتر تعامل برقرار کنند. همچنین برای حذف رفتار گریه آن ها، گریه کردن شان را نادیده بگیرید و هیچ واکنشی نشان ندهید و در برابر گریه کودکان تان تسلیم نشوید. عدم توجه شما به گریه کودکان به مرور زمان باعث می شود که آن ها متوجه شوند با گریه کردن نمی توانند به خواسته های خود دست یابند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...