دانشنامه فرزند

راهی برای ترک دادن عادت مکیدن انگشت در کودک 3 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه پسر 3 سال و 7 ماهه دارم که از وقتی به دنیا اومد انگشتشو میخورد. کم کم که بزرگ شد جدی تر شد اما گفتم خودشو آروم میکنه، آخه خیلی بهانه گیر بود مخصوصا موقع دندان در آوردن تا وقتی که تقریبا 2 سالگی شیر رو ازش گرفتم انگشت خوردنش جدی تر شد و هنوز هم ادامه داره. دندانهاش تغییر کرده نامرتب شده و اومده جلو. چیزای تلخ چند مورد زدم اما بازم خورده. حالا نمیدونم چیکار کنم. بیشتر وقت خواب و تماشا کردن کارتن این کار رو انجام می ده. اوایل خیلی حساس بودم بعدش بیخیال شدم. وقتی دیدم رو دندانش تاثیر گذاشت تلاش کردم ازش بگیرم حتی بهش گفتم برات جایزه میخرم و تلاش میکرد نخوره اما جایزه رو گرفت و دوباره شروع کرد.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

واکنش نادرست و توجه مستقیم به این رفتار باعث می‌شود این عادت در کودک بیشتر شود. استفاده از تنبیه، تلخ کردن انگشت، سرزنش و حتی نصیحت موجب تشدید این رفتار می شود. عمدتا تا 3 سالگی انگشت مکیدن خودبخود کنار گذاشته می شود. حالا که در کودک شما همچنان ادامه دارد باید اول بررسی کنید که در چه موقعیت هایی بیشتر انجام می دهد: وقتی فشار عصبی و ناراحتی برای او پیش می آید؟ وقتی بیکار است و حوصله اش سر رفته؟ وقتی خسته است؟ وقتی شما توجهی به او ندارید؟ با تغییر موقعیت، سعی کنید عادت را در کودک تان ترک دهید. آن مسئله که باعث به وجود آمدن استرس در کودک شده را حل کنید. بازی های هیجانی در طول روز برای او فراهم کنید. یک ساعت قبل از خواب شرایط را برای آرامش بدن او فراهم کنید با قصه گفتن، ماساژ بدنش، بازی نشستنی و آرام انجام دادن. هنگام تماشای تلویزیون، عروسک خمیری یا وسیله ای بدهید که دستش مشغول باشد. خوراکی خوشمزه و یا کاری را که دوست دارد به او بدهید. از بین رفتن این عادت یک روزه امکان پذیر نیست. با این شیوه غیرمستقیم، حداقل باید 3 ماه وقت بگذارید. وقتی انگشت خود را می‌مکد به او بی توجهی کنید و وقتی این کار را انجام نمی‌دهد با او مثبت برخورد کنید و توجه تان را به او بیشتر کنید در این شرایط کودک تان راحت تر عادتش را ترک می‌کند. هر ساعتی که انگشتش را نمی‌مکد روی جدول، ستاره ای بچسبانید و در ازای تعداد معینی از ستاره ها به او جایزه دهید. به مرور برای ساعت های طولانی تر ستاره بدهید تا این که تمام روز این رفتار را نداشته باشد. اگر با این راهکارها بعد از مدتی مشکل همچنان ادامه داشت، از کمک حضوری روانشناس کودک بهره بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...