دانشنامه فرزند

وابستگی شدید کودک 3.5 ساله به پدربزرگ و مادربزرگ

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 2 فرزند دارم، دخترم 3 و نیم ساله و پسرم یه ساله. برای از بین بردن ترس در کودک 3.5 ساله چیکار باید کرد؟ ترس از دستشویی، ترس از تاریکی و ... هم بد غذاست و هم لجباز، یه کمی هم حسادت میکنه به برادرش. حتی خودش میگه من الان خیلی بد شدم و عصبانیم. دخترم گریه زیاد میکنه و خیلی جیغ میزنه. ما تو خانواده بچه کوچک نداشتیم، وقتی دخترم به دنیا اومد خیلی از طرف خانواده پدریم بهش بها داده شد. من چون شاغل بودم دخترم با خانواده پدریم بزرگ شده به نظرم یه کم لوس شده من به خاطر دخترم و رسیدگی بیشتر به زندگیم کارم رو رها کردم اما با به دنیا اومدن فرزند دومم اوضاع کمی بدتر شد. وابستگی دخترم به خانواده پدریم از بین نمیره و احساس میکنه اونجا خونه اونه. هنوز شیشه شیر میخوره و حتی زمانی که به خونه میاد یکی دو روز بیشتر نمیمونه و شروع به اذیت کردن میکنه که باید برگردم خونه خودم، منظورش خونه پدریمه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، کودکان به کسانی یا جایی دلبسته می شوند که نیاز عاطفی آن ها را تامین کند. یعنی محبت ببینند، جواب لبخندهای او داده شود، با او بازی کنند، او را در آغوش بگیرند. وگرنه صرفا تامین نیازهای جسمی مثل غذا دادن، حمام بردن و ... نمی تواند عشق واقعی به کسی را در کودک ایجاد کند. - شرایط این رابطه عاطفی را با فرزند اول تان فراهم کنید، تا کم کم میل به بودن با شما پیدا کند. - هیچ وقت احساساتی عمل نکنید و نخواهید که احساسات او را نسبت به خانواده پدری جریحه دار کنید. نگویید: مامانت نمیشم اگه خونه مون نیای ... به بابابزرگ میگم دوستت نداشته باشن و حرف های این چنینی. - فرزند اول همین توجه اندک شما را اکنون با فرزند دیگری شریک شده است. این بد رفتاری های او برای جلب توجه و دریافت محبت انجام می شود. - عکس العمل های شماست که تعیین می کند این بد رفتاری ها شدید شده و ادامه پیدا کند یا رفع شود. نصیحت و دعوا و قول گرفتن و ... هیچ نتیجه مثبتی ندارد. 1 . او را با مسئولیت های نگهداری نوزاد تان درگیر کنید مثلا "از او بخواهید پوشک نوزاد را بیاورد"، "با تکان دادن جغجغه او را سرگرم کند" و از او تشکر کنید. 2 . هر روز حداقل یک ساعت را بدون حضور فرزند دوم، مثلا وقتی او خواب است؛ به تنهایی با او سپری کنید و بازی های دونفره انجام بدید 3 . به جای "نه" "نکن" و سرزنش کردن؛ بگویید انتظار دارید چطور رفتار کند. مثلا به جای "جیغ نزن" بگویید "وقتی آروم صحبت کنی من حرف هاتو گوش میدم" 4 . وقتی کوچکترین رفتار خوبی دارد به او توجه کرده و تشویقش کنید. با صبوری و ثبات قدم در این شکل واکنش ها و ارتباط محبت آمیز شما به مرور زمان بد رفتاری ها و ترس ها از بین می رود. شیشه خوردن لطمه ای وارد نمی کند. با پرت کردن حواس و مشغول کردن او با بازی، این عادت ترک می شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...