دانشنامه فرزند

وقتی کودک 2 ساله اشیاء را پرت می کند چه کار کنیم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من یه پسر دو سال و چهار ماهه دارم خیلی خوبه ولی یه عادت بد که داره همه چیزو پرت میکنه نمیدونم باید چیکار کنم. تک فرزند هست، هم هنگام عصبانیت این کار رو می کنه هم برای بازی. من با عصبانیت با مهربونی همه جوره امتحان کردم بهش گفتم این کارو نکن ولی اهمیت نمیده مثلا داریم بازی میکنیم میره سمت کنترل یا گوشی یا هر وسیله ای که دم دستش باشه برمیداره پرت میکنه یا داره با اسباب بازیاش بازی میکنه پرتشون میکنه اینور اونور ناراحت و عصبانی هم که باشه با خشم این کارو میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، از بازی هایی استفاده کنید که پرخاشگری و خشم کودک را تخلیه کند برای مثال کودکان از بازی با گل یا خمیر لذت می برند چرا که بازی با آن ها از نظر حس لامسه لذت بخش است و هر طور که بخواهند به آن ها شکل می دهند و خرابش می کنند. همچنین می توانید در صورت پرتاب کردن وسایل، او را از انجام کاری که دوست دارد محروم کنید. برای مثال در صورتی که کار مورد علاقه اش رفتن به پارک است در صورتی که در طول هفته به این فعالیت دست زد شما می توانید او را از بردن به پارک محروم کنید و به او علت محرومیت را توضیح دهید و بگویید در صورتی محرومیت تمام می شود که دیگر از این کارها استفاده نکند. توجه داشته باشید محروم کردن نباید انقدر سخت باشد که بچه نتواند جبران کند. طولانی مدت هم نباشد. در صورت عدم انجام چنین کاری تشویقش کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 6 کاربر 3.8 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...