دانشنامه فرزند

تکرار کارهای نادرست کودک 5 ساله و عدم توجه به صحبت های مادر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، من یک دختر دارم که دو ماه دیگه پنج ساله میشه متاسفانه یک مشکل بزرگ دارم اینکه هر کار زشتی انجام میده و بهش یاد آوری میکنم که این کار درست نیست اما بیشتر انجامش میده با خنده اونقدر تکرار میکنه تا بلاخره مجبور میشم دعواش کنم یا تنبیه بشه. روابط عمومی بسیار ضعیفی داره، اعتماد به نفسشم خیلی کمه. تا جایی که بتونم باهاش صحبت میکنم اما دیگه نمی دونم چکار کنم در ضمن وقتی ازش علت کارشو میپرسم میگه من دوست ندارم کار بد کنم اما یکی بهم میگه این کارو انجام بدم بهش میگم کار بدیه اما اونقدر اسرار میکنه که مجبور میشم انجامش بدم. راهنمایی کنید ممنون میشم ازتون.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، مشکلات مطرح شده شما به شرح زیر است: تکرار رفتار نادرست و عدم توجه به صحبت شما مبنی بر عدم انجام آن، عدم قبول مسئولیت رفتار نادرست فرزندتان، روابط عمومی ضعیف و اعتماد به نفس کمش. درباره مورد 1 شما می بایست سبک فرزند پروری خود را اصلاح فرمایید و یک والد مقتدر در عین حال مهربان باشین که کودک در زمان صحبت با شما به عنوان یک والد، حس پاسخگویی داشته باشد. نکته دوم با توجه به صحبت خودتان، شما فقط می گویید این رفتار نادرست است و فرزند شما بعد مدتی از شنیدن این جمله خسته می شود، والدین به جای گفتن این جمله باید از جملات جایگزین استفاده بکنند، مثل این که دقیق، کدام رفتار نامناسب است؟ چه زمانی نامناسب است؟ علت انجام رفتار چیست؟ احساس شما و فرزندتان به طور مجزا از انجام رفتار نادرست چیست؟ از نظر شما شکل مناسب آن رفتار چگونه است؟ سپس فرزندتان با هم نظری خودش برای جبران کار نامناسبش کاری انجام بدهد. جملات تکراری شما باعث شده کودک از زیر مسئولیت کارهایش شانی خالی کند و بگوید نفر سومی به او می گوید کاری را انجام بده. برای حل این مشکل از طریق بازی، داستان، ایفای نقش و نمایش و شعر گام به گام به فرزندتان بیاموزید که ما خودمان تصمیم گیرنده و انجام دهنده هستیم. نکته بسیار مهم قابل ذکر این است که شما باید علت رفتار کودکتان را از او جویا شوید و بعد از آن همیشه توجه داشته باشین تمام اصولی که شما دوست دارین به عنوان قانون در منزل شما به عنوان کار مناسب انجام بشود، به طور شفاف و با همکاری فرزندتان روی یک مقوای بزرگ (در قالب یک جدول) نوشته و با عکس به نمایش گذاشته شود و از قبل کودک بداند در صورت عدم انجام کار خاصی این شرایط در انتظار اوست. به جای تنبیه کلامی و دعوای کودک از روش های جایگزین مثل خاموش سازی استفاده بفرمایید. اگر جدول قانون ها در خانه وجود نداشته باشد هیچ کدام از والدین نمی توانند ادعا کنند که ما قصد اصلاح رفتار فرزندمان را داریم، در صورتی که منزلی خالی از قانون همگانی داریم که عواقب هیچ کاری مشخص نیست. در مورد روابط عمومی ضعیف و کمی اعتماد به نفس نیاز به پیشینه کودک شما، نوع فرزند پروری شما و همسرتان، محیط خانواده تان، نوع ارتباط شما و همسرتان و عوامل محیطی دیگر است و با این توضیحات شما پاسخگویی ممکن نیست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...