دانشنامه فرزند

لجبازی شدید کودک 2 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

کودک بیست و یک ماهه ای دارم که به شدت لجباز هست و اگر طبق خواسته اش عمل نکنیم به شدت لج میکنه و سر خودشو به این ور اون ور میزنه، خیلی از این رفتارش خسته شدم، باعث شده منم کم طاقت و پرخاشگر بشم و دعواش بکنم، در ضمن یکم قلدر هم هست. لطفا راهنماییم کنید چطور میتونم با این معضل کنار بیام؟

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

تا سن دو سالگی می بایست تمام نیازهای جسمی و روحی کودک بدون وقفه و به شکل درست و با مهربانی انجام بشود تا در کودک حس ایمنی و اطمینان ایجاد بشود. بنده از کودک شما پیشینه ایی ندارم از جمله: شرایط قبل تولد و بارداری‌تان، وضعیت کودک در زمان تولد، جو خانوادگی شما، سبک فرزند پروری شما، رابطه شما با همسرتان و اعضای خانواده و جنسیت کودک‌تان. لجبازی و قلدری مفاهیمی هستن که نیاز به بررسی بالینی در این سن دارند به این دلیل که کودکان در این سن نیاز به توجه والدین و اطرافیان دارند و رفع نیازشان طبیعی است. بنده به شما پیشنهاد می کنم که به روانشناس کودک حضوری مراجعه فرمایید تا بررسی بالینی بشود و علت دقیق این رفتارها در کودک شما مشخص شود. چند پیشنهاد: - به دنبال علت رفتار فرزندتان باشید تا بتوانید مسئله موجود را حل کنید. - در هر شرایطی کنترل خود را حفظ کنید، خونسرد باشید، هرگز عصبانی نشوید و داد نزنین یا پرخاش و دعوا نکنین. - والدین مقتدر و مهربان باشین. - در این سن کودک در حال شناخت خود است و دوست دارد کارهایش رو خودش انجام بدهد تا جایی که ممکن است و سبب آسیب او نمی شود و با فراهم کردن شرایط به او کمک کنین تا بتواند کارهای کوچک را خودش انجام بدهد. - سعی کنید بین مفهوم اینکه فرزندتان علاقه دارد که مستقل شود و قلدری می کند تفاوت قائل شوید. - با داستان، نمایش، عروسک های انگشتی و شعر سعی کنید به او یاد دهید رفتار درست و دقیق چه هست و تمرین کنید، کودکان متوجه دعوا و داد و بیداد والدین نمی شود به جای آن از طریق بازی، به طور ساده و قابل فهم به اون یاد بدهیم. - هر زمان رفتار مناسب را انجام داد بلافاصله او را تشویق کنید. - از همسرتان بخواهید به شما کمک کنند و در بازی ها شرکت داشته باشند و به کودک‌تان به صورت درست محبت کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...