دانشنامه فرزند

بدخلقی کودک به علت ناتوانی در کشیدن نقاشی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من یه پسر 3 ساله دارم که خیلی باهوشه ولی متاسفانه 2 تا مشکل دارم. مشکل اولم اینکه ایشون خیلی خجالتیه و با بزرگترا اصلا ارتباط برقرار نمیکنه و حرف نمیزنه ولی با بچه ها خیلی خوب بازی میکنه و ارتباط برقرار میکنه. مشکل دومم اینکه علاقه زیادی به نقاشی داره ولی خودش نمیکشه و همش میگه بلد نیستم. حتی بهش کمک میکنم و چیزهایی رو که دوست داره با هم میکشیم ولی بعد که ازش میخوام خودش بکشه جیغ میزنه و میگه نمیتونم. یک روز که دیدم داره میکشه تشویقش کردم و گفتم چقدر قشنگ کشیدی بعد با ناراحتی گفت نه من بلد نیستم. دیدی همش خط خطی میکنم بلد نیستم ماشین بکشم، تازه متوجه شدم که دلش میخواد سریع همه چی رو یاد بگیره و براحتی بکشه. اصلا براش جالب نیست که بخواد خط خطی کنه و چیزای نامفهوم بکشه. بهش گفتم که تو فعلا کوچیکی و بزرگتر شدی یاد میگیری ولی با جیغ برگه نقاشی رو پاره میکنه و دیگه چیزی نمیکشه و فقط با مداد رنگی هاش بازی میکنه. لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کنم در مورد هر دو مشکلم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

رغبت کودکان در 3 سالگی به همبازی و هم کلام شدن با همسالان خودشان امری طبیعی ست نباید سختگیری کنید. با الگوگیری غیرمستقیم از شما ارتباط با بزرگترها را دیر یا زود خواهد آموخت. آموزش با اجبار نتیجه معکوس دارد و او را بیشتر گریزان می کند. وقتی کودک شما بدخلقی می‌کند، به خاطر سر‌خوردگی یا این که نتوانسته یک کار فیزیکی مثل نقاشی را انجام دهد یا انتظاری که از خودش داشته را برآورده نکرده است؛ در این شرایط بهترین واکنش بی تفاوتی است. به کودک بدخلق خود زمان بدهید تا خودش را پیدا کند یا اگر احساس می‌کنید که باید واکنشی نشان دهید، او را در آغوش گرفته و با او همدلی کنید. مثلا بگویید "میدونم که عصبانی شدی از این که ... منم اندازه تو بودم فلان کار رو نمیتونستم انجام بدم". به خاطر بسپارید که حالت عاطفی او هنوز به طور کامل شکل نگرفته و پاسخ دادن به این حالات با بحث‌های منطقی بی‌معنی است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 4 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...