دانشنامه فرزند

ضرورت آزمایش ایدز و هپاتیت در بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من به بیماری استرس شدید دچار هستم و الان تو هفته ١٠ دکتر برام آزمایش نوشته که توش هپاتیت و ایدز هست و من حتی از اسم این ها وحشت دارم، همسرم به خاطر این که خیالم راحت شه رفت آزمایش رو داد و مال ایشون همش منفی بود، ولی من هر بار تصمیم می گیرم که حداقل به خاطر بچه برم آزمایش بدم لرز می کنم از استرس و تمام بدنم کهیر میزنه، سوالم اینه که همسرم که منفی بوده من هم منفی میشم؟ و این که راهی هست که من آزمایش ندم؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

تنها راه انتقال بیماری هایی همچون هپاتیت و یا ایدز رابطه جنسی نیست و احتمال انتقال آن ها با راه های دیگر (دندانپزشکی در مراکز غیر معتبر، تاتو، اصلاح با وسیله های آلوده، بریدن بخشی از بدن با اجسام تیزی که آلوده باشند) اگرچه اندک اما وجود دارد. بنابراین اگر همسر شما منفی باشد دلیل نیست که شما هم صد در صد مشکلی ندارید. ترس و نگرانیتان کاملا طبیعی و قابل درک است. اما اول این که بدون انجام این آزمایشات نمی توانید زایمان را انجام دهید. حتی اگر پزشکتان مساله ای نداشته باشد و قبول کند بیمارستان قبول نکرده و وقتی بستری شوید این آزمایشات را از شما می گیرد. نکته دوم این که شما الان یک مادر هستید نباید اجازه دهید ترس و نگرانی ها به سلامت جنینتان لطمه بزند. برای شما به عنوان یک مادر چه چیزی جز سلامت جنین ارزشمندتر است؟ این آزمایشات برای تمام مادران بدون استثنا درخواست شده تا در صورت وجود مشکل با تشخیص زودهنگام بتوان به حفظ سلامت جنین کمک نمود. اما در نهایت این شما هستید که مختارانه تصمیم می گیرید آزمایشی را انجام دهید یا خیر. می توانید بنا به انتخاب خود به خاطر ترس هایتان آزمایشات را انجام ندهید اما اگر حتی با احتمال یک در میلیون در اثر عدم تشخیص به موقع مشکلی برای جنین پیش آید تنها مسئول آن تا پایان عمر شما هستید نه پزشک و کادر بیمارستان. می توانید هم به عنوان یک مادر آگاه و دلسوز آزمایشات را انجام دهید و با خیالی آسوده و اطمینان خاطر باقی روند بارداری را طی کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...