دانشنامه فرزند

آیا کاهش وزن برای بالا رفتن احتمال بارداری مفید است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 21 ساله هستم. قدم 162 سانتیمتر و وزنم 88 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 1 دی می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 29 روزه است. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از، هیچی استفاده نمیکنیم. داروهای مصرفی من عبارتند از، متفورمین و قرص دارچین. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 4 ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: نداشتم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از، سونوگرافی با نتیجه تنبلی تخمدان و آزمایش هورمون با نتیجه عدم تنبلی. سوال من این است که 93 کیلوگرم بودم الان 88 شدم اقدام به بارداریمونو ادامه بدیم یا نه؟ الان دارم حسابی وزن کم میکنم من مدتیه متوجه شدم تنبلی تخمدان دارم، دارم همینطوری کم میکنم وزنمو چقدر احتمال داره باردار بشم؟ یعنی تلاشمو ادامه بدم یا دیگه واسه اقدام دست نگهدارم؟ چون همسرم هر سری میگه پس چرا خبری نمیشه کلا از مهر که شروع به اقدام کردیم 2 بار پریود شدم.

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

بله، حتماً جا دارد که وزن خود را باز هم کاهش دهید، رژیم غذایی داشته باشید و مرتب ورزش کنید. چون تنبلی تخمدان معمولاً به علت انباشته شدن چربی های دور شکم می تواند ایجاد شود. مصرف قرص متفورمین را ادامه داده، همین طور برای مرتب شدن سیکل قاعدگی می توانید از قرص دوفاستون کمک بگیرید. به این ترتیب که از روز 15 سیکل قاعدگی هر شب یک عدد به مدت 10 شب این قرص را در سه دوره متوالی استفاده نموده تا ریتم پریودی شما منظم شود و با این کار احتمال بارداری بالاتر خواهد رفت.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...