آیا قاعدگی من نامنظم است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 21 ساله هستم. قدم 164 سانتیمتر و وزنم 58 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 12 تیر می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 35 روزه است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از روش طبیعی استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از، داروی کم کاری تیروئید. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 3 ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: ندارم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از، پاپ اسمیر و آزمایش خون که همه چی اوکی بود. سوال من این است که آیا پریود من نامنظمه یا نه؟ آیا میتونم با این پریود 37 روزه باردار بشم یا نه؟ به نظرتون مشکلم چیه که این قدر عقب میندازم و هنوزم باردار نشدم؟ آیا میتونم با این ویژگی باردار بشم یا نه؟ نشانه های تنبلی تخمدان چیست؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، اگر طول سیکل های شما یعنی از اولین روز شروع پریود تا اولین روز پریود بعدی عدد ثابتیست و یا نهایتا دو الی سه روز جابجا می شود (مثلا 35 تا 37 روزه و یا مثلا 35 تا 32 روزه) مشکلی ندارد. شما با توجه به سنتان تا یک سال برای بارداری وقت دارید و با در نظر گرفتن این که شانس بارداری در ماه حداکثر 25 درصد است پس بعد از 3 ماه تلاش نباید ناامید و نگران شد. برای اطمینان از شرایط خود در روز 10 سیکل خود یک سونوگرافی جهت ارزیابی رشد فولیکول ها و وضعیت تخمک گذاری انجام دهید. تنبلی تخمدان می تواند علائمی مثل نامنظمی قاعدگی داشته باشد و با آکنه، چاقی و رشد موهای زائد همراه باشد. گاهی هم ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و فقط در سونوگرافی تشخیص داده شود. برای همین هم گفتم که در روز 10 سیکل خود سونوگرافی بدهید تا خیالتان از این جهت راحت شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان