دانشنامه فرزند

بی قراری و پرخاشگری کودک 8 ماهه در صورت منع رفتار پرخطر

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام روز بخیر، پسر هشت ماهه ای دارم که چند روزه پرخاشگر شده، تا وسیله خطرناکی رو از دستش میگیرم یا اینکه از رفتار پرخطر منعش میکنم، به شدت داد میزنه و بیقراری میکنه، میخواستم راهنمایی بفرمایید چه واکنشی نشون بدم؟ دلیلش چی میتونه باشه؟ لازم به ذکره که اصلا دعوا و یا اخم و ... نمیکنم و در کمال مهربانی رفتار میشه باهاش.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با سلام، مقاومت و لجبازی کودکان و این که خواهان بدست آوردن آنچه می خواهند باشند رفتاری طبیعی در این سنین است لذا تا 2 سال اول می بایست خواسته های منطقی کودک تا جایی که به او آسیب زده نشود برآورده شود، البته صرفا تا 2 سال اول. همیشه رفتارهای پرخاشگرانه علتی دارد با حفظ آرامش خود به رفتارهای کودک توجه کنید تا علت آن را بیابید، از جمله: شرایط خانواده، تغییر در روند زندگی، بیماری هایی مثل سرماخوردگی و غیره، نوع ارتباط شما و همسرتان، سبک فرزندپروری شما و خلق کودک تان. بعد از پیدا کردن به دنبال راه حل باشید، معمولا در این سنین پرخاشگری طبیعی است و کودک در حال تجربه رفتارهای متفاوت است پس سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و در مواقعی که رفتار پرخاشگرانه ندارد در قالب بازی، داستان، نمایش به زبان خودش توضیح دهید بعضی کارها خطرناک است می توانید با عروسکی برایش نمایش بدهید و هر کار خطرناکی را با بازی نقش ببیند و از زبان عروسک مطرح کنید علت خطر چیست و نباید انجام بدهد. سعی کنید به جای بکن و نکن وقتی در حال رفتار خطرناکی هست حواسش را با فعالیت مورد علاقه اش پرت کنید. هرگز همسرتان و شما 2 نظر متفاوت در مورد مسئله ای نداشته باشید و جلوی فرزندتان مشاجره نکنید و سعی کنید همیشه هم نظر باشید. می توانید با شرکت در کلاس های مادر و کودک و فرزند پروری شیوه درست ارتباط با کودک تان در سنین متفاوت را یاد بگیرید. در صورت امتداد این رفتار به روانشناس کودک مراجعه فرمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...