دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من یک پسر یک سال و نه ماهه دارم که پسر خیلی خوبی هست اما خیلی هم بهانه گیری میکنه. هر کاری میگه انجام میدم واسش هر چی خواست به حرفش گوش میدم، پسرم هم خیلی به حرف من و پدرش گوش میکنه اما آخرش گریه میکنه و هم خودش و هم ما رو اذیت میکنه. خیلی دوست داره بریم بیرون اما وقتی آمادش میکنیم و می خواهیم سوار ماشین بشویم میگه نه و سوار نمیشه بهش میگیم ما میریم و سوار ماشین میشیم فقط نگاه میکنه تا میبینه واقعا می خواهیم بریم گریه میکنه وقتی هم میگم پس سوارشو تا بریم دوباره میگه نه. بعضی ها میگن چون روی دلش رفتار می کنید اینطوری هستش لطفا راهنمایی کنید. من نمی تونم تحمل کنم که فرزندم گریه کند یا ناراحت بشود آیا من اشتباه میکنم به حرف فرزندم گوش میکنم؟

پاسخ کارشناس:

فاطمه شریفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

پرسشی که من از شما دارم این هست که آیا ملاک خوب بودن یک کودک خردسال، حرف شنوی زیاد و بهانه نگرفتن در هر شرایط است؟ یا اینکه ملاک یک پدر و مادر خوب و ایده آل این است که همیشه به حرف کودک خود گوش بدهند و همه چیز را برای او فراهم کنند؟ به طور کلی فهم کودک در این دوره (زیر 7 سال) کاملا حسی است و هیچ درکی از خوب و بد ندارد. به همین دلیل در این دوره به هیچ عنوان نمی توان کودک را مجاب کرد که کاری را انجام دهد یا ندهد، یا برای او دلیل آورد که این کار تو خوب است یا بد، چون او درکی از این موضوع ندارد. علاوه براین یکی از ویژگی های کودک در این سن بهانه جویی برای جلب توجه است و سعی می کند در برابر تغییرات مقاومت کند. بنابراین، این کاملا طبیعی است که در خیلی از مواقع در مقابل خواسته های والدین و دیگران مقاومت کرده و بهانه جویی کند و بخواهد که کار خودش را انجام دهد. نکته مهم این است که ساختار کودک در این سن اصلا پیچیده نیست و به خاطر همین پیچیده نبودن خیلی راحت قابل برنامه ریزی است. یکی از بهترین روش ها که می توان برای بدخلقی های کودک انجام داد، حواس پرتی و مشغول کردن او به امور مختلف است. مثلا در مورد مثالی که زدید می توانید حواس او را به یک عروسک پشمالوی داخل ماشین جلب کنید، یا برنامه ریزی کنید وسایل بازی مناسب را برای او در ماشین فراهم کنید تا او بتواند یک ارتباط خوب و خوشایندی با ماشین برقرار کند. این نکته را نیز توجه داشته باشید که صبر و تحمل کودک بسیار کم است و نمی تواند مدت زمان زیادی را مانند شما در ماشین بدون هیچ برنامه سرگرم کننده ای سپری کند. ضمن این که این نکته را هم در نظر داشته باشید، این که روی دل کودک رفتار کنید اصلا بد نیست، چنان که پیامبر گرامی اسلام می فرماید: «دع ابنک» به معنای رها کردن کودک خصوصا پسر در این دوره است و در جای دیگر می فرماید: «و امهل صبیک حتی یاتی له ست» به این معنی که کودک را مهلت بده و آزاد گذار تا به شش سالگی وارد شود. در واقع این خوب است که در زیر 7 سالگی با کودک راه بیایید و او را آزاد بگذارید اما این آزاد گذاشتن و راه آمدن هم قوانینی دارد که باید از آن ها آگاهی یابید. توصیه بنده به شما این است که در ابتدا راه هایی برای کنترل و مدیریت عواطف خود پیدا کنید تا بتوانید با سعه صدر بیشتر و با آگاهی از قوانین به تربیت فرزند عزیزتون بپردازید. در این راستا می توانید کارگاه های مهارت های فرزند پروری که فایل تصویری آن را برایتان ضمیمه کردم را شرکت بفرمایید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان