دانشنامه فرزند

لجبازی و گاز گرفتن اطرافیان توسط کودک 3 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام، پسرم 3 سالش هست لج میکنه و دائم ما رو دندون میگیره یعنی با یه کوچولو مخالفت سریع دندون میگیره. لطفا منو راهنمایی کنید که چیکار کنم و چطور رفتار کنم؟ واقعا دیگه کلافه شدم هر روشی هم استفاده کردم اما جواب نداد. تنبیه بدنی هم فایده نداشت.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقتتون بخیر، حدودا تا 5 سالگی سنی هست که کودک میخواد توی همه کارها مستقل باشه و به شیوه خودش عمل کنه. همین باعث میشه شما اون رو لجباز و پرخاشگر ببینید. راه درست اینه که: - اجازه این استقلال رو توی کارهایی که خطری براش نداره بهش بدید. مثل شکل غذا خوردن، بازی کردن توی محیط، چرخیدن و وارسی کردن. - در مورد رفتارهایی که خطر نداره مثل فحش دادن ولی از نظرتون درست نیست کاملا بی توجه باشید. به مرور این بی توجهی شما باعث حذف اون رفتار میشه. - در مورد رفتارهایی که آسیب میزنه مثل "گاز گرفتن" فقط از او دور شید و به ادامه رفتارش اصلا توجه نکنید. بدون این که دعوا کنید هر بار این کار رو انجام داد؛ همین عکس العمل رو داشته باشید تا متوجه بشه این کار باعث دوری از شما و از دست دادن توجه شما می شود. از پدرش و یا هر کس دیگه ای که اون رو دندون میگیره، بخواهید که همین عکس العمل رو داشته باشن. - دعوا و بخصوص تنبیه بدنی نتیجه منفی میده و باعث میشه این رفتار در او تشدید بشه. - بیشتر از اینکه "نه و نکن" داشته باشید شرایطی فراهم کنید که بدونه چیکار میتونه بکنه مثلا به جای " گاز نگیر" بگید "گاز گرفتن کار بدیه، ما باید با هم بازی کنیم". - به کارهای خوبش و به بازی هاش توجه زیاد کنید و تشویقش کنید. - وارد میدان مبارزه و لجبازی بیشتر باهاش نشید. در برابر این رفتار او، نخواهید که تلافی کنید و اون رو گاز بگیرید. اون هنوز درکی از احساس دردی که شما دارید نداره. پس با تلافی کردن فقط پرخاشگری او را بیشتر می کنید. - اسباب بازی های مناسب برای او تهیه کنید که بتونه انرژی ها و هیجان هاش رو تخلیه کنه. اگر میل به پرت کردن وسایل دارد، بازی با توپ های پارچه ای را جایگزین این وسایل کنید. اگر وارسی کردن را دوست دارد، اسباب بازی هایی که قسمت های مختلفش باز می شود تهیه کنید تا آن ها را وارسی کند. - زمینه بازی با همسالانش را مثلا در پارک یا کلاس های بازی خردسالان فراهم کنید تا درک احساسات دیگران را با بازی با همسالانش یاد بگیره.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 2 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...