دانشنامه فرزند

پرخاشگری کودک 5 ساله بعد از ورود نوزاد جدید

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من یه پسر پنج ساله و یه دختر 11 ماهه دارم. پسرم از وقتی بچه دومم به دنیا اومده خیلی خشن شده، توی هر بازی با بچه های عموش دوست داره دعوا کنه یا بزنه. با همه مخصوصا بچه ها بیشتر با دعوا حرف میزنه، داد میزنه. البته جایی میریم خیلی خجالتی و وابسته به من هست اما از وقتی دخترم به دنیا اومد وابستگیش کم شده. یکم عصبیه اکثر موقع ها تهاجمی برخورد میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، علت رفتار ناسازگار فرزند شما، به دنیا آمدن فرزند دوم تان است و در واقع او از این موضوع ناراحت است و ناراحتی خود را با پرخاشگری و زورگویی به فرزندان دیگر نشان می دهد و می خواهد قدرتمندی خود را ثابت کند. البته ورود فرزند دوم، برای بچه ها سخت است و این رفتارها در بچه های خانواده هایی که فرزند دوم شان به دنیا می آید دیده می شود. شما باید با رفتار خودتان به او این اطمینان خاطر را بدهید که با ورود فرزند دیگر او هنوز هم جایگاه مخصوص خودش را دارد و شما ارزش ویژه ای برای او قائل می شوید. زمان بیشتری را برایش اختصاص دهید. در زمان های ویژه، فعالیت های مشترکی با هم داشته باشید. در نگهداری فرزندتان از او کمک بخواهید و به او مسئولیت بدهید تا او نیز در برابر مراقبت از خواهرش احساس مسئولیت کند. به عنوان فرزند بزرگ تر امتیازهای خاصی برای او قائل شوید مخصوصا از نظر زمان و توجه. از همسرتان نیز در این زمینه کمک بخواهید تا او نیز فعالیت های مشترکی با پسرتان داشته باشد. برای مثال با هم به خرید وسایل مورد نیاز خانه بروند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 5 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...