دانشنامه فرزند

چگونه کودک 9 ماهه را برای رفتن به مهدکودک آماده کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من کارمند هستم، پسر بچه ای نه ماهه دارم. الان تو مرخصی زایمان هستم، ماه دیگه باید برم سرکار. همسرم هم کارشون شیفتیه، تقریبا دو روز هفته رو هیچکدوم از ما خونه نیستیم که از بچه نگهداری کنیم و واقعا چاره ای نداریم جز مهد کودک. میخواستم بدونم آیا واقعا بچه توی مهد کودک آسیب روحی میبینه؟ چیکار کنم ساعاتی رو که با هم هستیم به بهترین نحو کنار هم بگذرونیم؟ خودم شیر می دم البته غذای کمکی هم میخوره. از هشت صبح تا دو و نیم بعد از ظهر قراره بره مهد، البته عرض کردم خدمتتون که ممکنه دو روز در هفته مهد بره و بقیه روزها پیش پدرشون میمونن. اضطراب جدایی هم دارن، چون الان که توی خونه هستم باید همیشه بغلش کنم و یا کنارش بشینم البته مواقعی که همسرم خونه نیست، وقتی ایشون باشن دیگه با هم سرگرم میشن و زیاد بهونه گیری نمیکنه البته تا الان مدت طولانی تنهاشون نگذاشتم همیشه با هم بودیم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

در این مدتی که فرصت دارید مقدمات جدایی را با توصیه های زیر فراهم کنید: - در جمع سه نفره خودتان (شما، پدر و نوزاد) بازی های هیجانی که کودک تان علاقه مند است انجام دهید. - کم کم در روزهای بعدی برای انجام کاری از آن دو فاصله بگیرید و به مرور زمان، تنها بودن آن ها را طولانی تر کنید. - از همین الان او را به مهد ببرید. در کنار مربی یا مراقبی که قرار است با نوزادتان باشد با او بازی کنید تا زمینه آشنایی و محبت با مراقب جدیدش فراهم شود. - توجه کنید که در تمام مدت مراقب او در مهد یک نفر مشخص باشد و مدام تعویض نداشته باشند، چون تحمل افراد متعدد برای نوزاد، سخت است. - در این یک ماه به مرور از نوزاد تان فاصله بگیرید، از تایم های کوتاه شروع کنید و او را با مراقبش تنها بگذارید. در طول این یک ماه مقدار زمان را بیشتر کنید تا این که برای 8 ساعت جدایی از شما آمادگی داشته باشد. - بعد از مشغول به کار شدن نیز سعی در تامین نیازهای عاطفی او بیشتر داشته باشید. بدانید کودکان به کسی یا جایی دلبسته می شوند که نیاز عاطفی آن ها را تامین کند. یعنی محبت ببیند، جواب لبخندهای او داده شود، با او بازی کند، او را در آغوش بگیرد وگرنه صرفا تامین نیازهای جسمی مثل غذا دادن، حمام بردن و ... نمی تواند عشق واقعی به کسی را در کودک ایجاد کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نگهداری و مراقبت» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...