دانشنامه فرزند

خیس کردن شلوار بعد از گریه و بهانه گیری کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دخترم سه سالشه، خیلی بهانه می گیره مدام خودشو پرت می کنه روی زمین و با شدت پا به زمین می کوبه به حدی که بعد پاهاش درد می گیره و از درد پا گریه می کنه. منم هر چه قدر تلاش می کنم نمی تونم بغلش کنم یا آرومش کنم چون دوباره خودشو پرت می کنه. دو سال و نیمش بود از پوشک گرفتمش یه دو هفته ای درگیر بودم ولی بعدش به حدی دقیق بود که حتی شب ها هم شلوارشو خیس نمی کرد. حدودا 4 ماه شد که حتی یک بار هم شلوارشو خیس نکرد. بعد از اون چون می خواستم ببرمش مهد کودک آزمایش انگل بردمش مثبت شد، دکتر شربت داد یه هفته شربت بهش دادم که اول نمی خورد با زور دهنشو باز می کردیم ولی دیدیم نمی خوره قاطیه آبمیوه می دادیم. بعد از اون دیگه مدام شلوارشو خیس می کنه، اول باهاش مدارا کردم ولی دیدم اصلا توجه نداره چندین بار دعواش کردم ولی بازم جواب نمی ده. هر وقت هم شروع به بهانه گیری می کنه و پا به زمین می کوبه همون موقع شلوارشم خیس می کنه. من واقعا خسته شدم تنها کاری که از دستم بر میاد فقط می شینم گریه می کنم چون اصلا نمی تونم کنترلش کنم.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، بنده از شما و فرزندتان اطلاعات دقیقی از جمله: خلق کودک، شرایط جنینی، زمان تولد و بعد آن، جو خانواده، سبک فرزندپروری شما و همسرتان، رابطه اطرافیان با فرزندتان، محیط پیرامونی کودک، مشکلات جسمانی کودک تان و رابطه بین شما و همسرتان ندارم و نیاز به مراجعه حضوری شما به روانشناس کودک برای مشکلاتی از قبیل: علت بهانه گیری و پرت کردنش کوبیدن پاهایش و عدم توجه به شما، خیس کردن خودش زمان بهانه گیری همچنین نیاز به بررسی بیشتر و مراجعه به متخصص اطفال است تا مشخص شود آیا خیس کردن کودک تان منشاء جسمی دارد یا نه؟ بنده به عنوان چند پیشنهاد کلی می توانم چند راه برای تان بازگو کنم اما باید برای حل مسئله تان حتما حضوری مراجعه کنید. اول: به دنبال علت مسئله باشید و تمام زوایای آن را بررسی کنید. دوم: خونسرد و آرام باشید و خود را کنترل کنید و به فکر حل مسئله باشید. سوم: تمام اعضای خانواده باید با هم، هم نظر و هم جهت باشند و با هم سر هر مسئله ای توافق کنند بعد با کودک مطرح شود. چهارم: برای انجام هیچ کاری از زور استفاده نکنید و والدین مقتدر و مهربان باشید به جای یک والد زورگو با بازی و قصه و نمایش با عروسک ها با او صحبت کنید و غیر مستقیم آموزش دهید. پنجم: مطالب را به سادگی عنوان نمایید. به جای سخنرانی کردن به نرمی ولی با قاطعیت حرف بزنید. به این طریق او یاد می گیرد که راجع به هر کاری که باید انجام دهد، فکر کند بدون آن که نیازی به سرزنش و ملامت برای فراموش کاری یا گوش ندادن باشد. ششم: ارتباط واقعی برقرار سازید. چنانچه فرزندتان جذب فعالیتی گردیده، به آرامی دست به شانه او زده تا متوجه شما گردد. از او بخواهید موقعی که صحبت می کنید به شما نگاه کند. هفتم: جدولی را تهیه نمایید. چنانچه صبح ها سخت ترین زمان در روز است. به او مسئولیت داده و با کمکش جدولی از تمام کارهایی که باید انجام دهد، درست کنید. بسیاری از بچه ها دوست دارند که جدول را بررسی کرده و موفقیت خود را اعلام نمایند. هستم: به کودک خود توجه کامل داشته باشید. چنانچه می خواهید فرزندتان به حرف های شما گوش دهد، باید به گفته هایش گوش دهید. بنابراین هنگامی که روزنامه در دست تان است و آن را می خوانید با او صحبت نکنید. تمام توجه خود را به او داده و اگر امکان پذیر نیست، علت آن را برایش شرح دهید. (عزیزم، اکنون مشغول انجام کاری هستم اما دوست دارم که به گفته هایت گوش دهم. در عرض پنج دقیقه پیشت می آیم و به حرف هایت گوش می کنم) به علاوه، به آنچه که او می گوید اهمیت دهید. چنانچه می گوید که سردش شده است، نگویید: اینجا آنقدرها هم سرد نیست. به جایش بگویید: سردت شده؟ بیا برویم و لباس گرمت را برداریم. این پیشنهادات به صورت کلی است و برای حل مسئله تان مراجع حضوری به روانشناس کودک و متخصص اطفال داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...