دانشنامه فرزند

ایستاده ادرار کردن کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

تک پسر 6 ساله ای دارم که ادرارش را سرپا انجام میدهد و به هر زبانی به او بگویم باز هم می ایستد و مرتب هم دست به آلت خود میبرد از روی لباس. وقتی علتش را می پرسم میگوید می چسبد. نمیدانم برای اصلاح این رفتارش چه کنم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، ایستاده توالت رفتن را طبق الگویی که در خانه یاد گرفته انجام می دهد. رفع این عادت با تنبیه و سرزنش کارساز نیست. دوستانه درباره مضراتی که این شکل تخلیه ادرار دارد با او صحبت کنید اگر کارساز نبود، پیامدی برای این رفتارش در نظر بگیرید مثلا بگویید با هر بار این کار رو کردن باید همه قسمت های دستشویی رو با برس و مواد شوینده بشوری. دست زدن به آلت هم، عادت رفتاری است و هر چقدر شما توجه کنید و تذکر بدهید شدت پیدا می کند. ابتدا درباره اعضای بدنش برای او توضیح دهید لابلای توضیحات درباره اندام جنسی اش به او بگویید در حدی که مناسب سنش است نه بیشتر و خصوصی بودن این اندام را متذکر شوید. از این به بعد اشاره مستقیم به این کار او نکنید، فقط غیرمستقیم از او کاری بخواهید که دستانش را مشغول نگه دارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 8 کاربر 3.6 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...