دانشنامه فرزند

آیا ممکن است تیروئید باعث ناباروری شود؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۳۰ ساله هستم. قدم ۱۶۸ سانتیمتر است و وزنم ۶۲ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۴/دیماه می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی ۲۸ روزه است. قاعدگی من منظم است. دو ساله جلوگیری ندارم. داروهای مصرفی من عبارتند از لووتیرکسین، ویتامین ب و هیدروکسین که الان دو ماهه که نمیخورم. مدت زمان اقدام ما برای بارداری ۲ سال است و یک زایمان طبیعی داشتم. آیا ناباروری من در این دو سال بیماری تیروئید است یا استرس چون آدم استرسی هستم یا مشکل دیگه ای هستش؟

پاسخ کارشناس:

نادیا بازرگان (کارشناس مامایی):

در مورد بیماری تیروئید اگر درمان صورت نگیرد و دارو مصرف نشود میتواند منجر به ناباروری شود پس هر 6 ماه آزمایش را تکرار کنید و تحت نظر متخصص غدد باشید. در مورد استرس بله میتواند روی عملکرد تخمک گذاری موثر باشد باید خودتان را ریلکس کرده و استرس را از خود دور نمایید. اگر سونوگرافی از رحم و تخمدان انجام نداده اید حتما انجام دهید تا از سلامت آنها اطمینان یابید. چون سیکل منظمی دارید میتوانید از سونوی بررسی فولیکول غالب استفاده کنید تا مطمئن شوید میانه سیکل تخمک رها میشود یا نه. نگرانی را از خودتان دور کنید و خواب کافی و برنامه غذایی خوبی داشته باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «ناباروری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...