دانشنامه فرزند

آیا مصرف لتروزول باعث مشکل آنسفالیت در جنین می شود؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۲۳ ساله هستم. قدم ۱.۶۵ سانتیمتر است و وزنم ۷۰ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۹۵/۱۲/۸ می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی من ۲۷ تا ۳۵ روزه است. قاعدگی من نامنظم است. معمولا برای جلوگیری از بارداری از روش طبیعی استفاده می کردیم. داروهای مصرفی من عبارتند از در حال حاضر بروموکریپتین است، مدت زمان اقدام ما برای بارداری ۶ ماه است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: یک سقط در ۹۵/۳/۱۷ به دلیل آنسفالیت بودن جنین داشتم که با لتروزول باردار شده بودم. سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از آزمایش هورمونی سالم بوده، و در سونوگرافی ها فولیکول ۱۷ ml در روز ۱۴ داشتم و گاهی نمای pco دیده شده که گفتن خیلی جدی نیست. سوال من این است که، همیشه پریود منظم داشتم اما از پارسال که اقدام به بارداری کردم پریودم نامنظم شد، نه مشکل هورمونی داشتم نه کیست، حدود ۵ ماه باردار نشدم. ۲ دوره لتروزول تجویز کردن که دوره اول پریودم ۲۸ شد و دوره بعدش باردار شدم. اما در سونوی آنومالی جنین آنسفالیت بود و تحت نظر سقط قانونی انجام شد، سوال اول اینکه آیا مصرف لتروزول باعث آنسفالیت شده بود؟ در حال حاضر حدود ۶ ماه است برای بارداری مجدد اقدام کردم اما باز پریودام نامنظمه و بارداری صورت نگرفته با اینکه فولیکول سایز مناسب دارم، و مشکل هورمونی (تیروئید و پرولاکتین بالا و ... ندارم) دکتر جدید برای تحریک تخمک گذاری بروموکریپتین تجویز کردن (به صورت واژینال) هر شب قبل از خواب از روز ۸ پریودم شروع به مصرف کردم که امروز روز ۲۱ خیلی زودتر از موعد پریود شدم. سوال دوم دلیل پریود زودتر از موعدم چه بوده؟ آیا به مصرف قرص مربوطه؟ آیا قرص و ادامه بدم؟

پاسخ کارشناس:

سارا خلیلی (کارشناس مامایی):

یک مشکل ژنتیکی و کروموزومی در جنین قبلی بوده که ربطی به مصرف لتروزول ندارد. استرس اقدام به بارداری در بسیاری از افراد باعث نامنظمی سیکل ماهانه می شود که طبیعی است البته باید علت آن را پیگیری کرد اگر مشکل هورمونی و یا ساختاری در رحم ندارید مربوط به استرس است، همین استرس باعث تاخیر باروری می شود، با تغذیه سالم و ورزش و نزدیکی یک شب در میان در هفته تخمک گذاری شانس بارداری را بالا ببرید و نگران نباشید تا یک سال فرصت برای بارداری طبیعی دارید و باید صبور باشید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...