دانشنامه فرزند

پسرم به خواهرانش حسادت می کند

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

یه پسر هشت ساله دارم و دو دختر دو ساله و شش ماهه. پسرم خیلی اذیت میکنه. جوری که هم خودش رو ناراحت میکنه و هم ما رو عذاب میده. اصلا حرف گوش نمیکنه و فقط خواسته خودش براش مهمه. مدام اظهار میکنه که من (مادرش) براش کم وقت میذارم، در حالی که همه وقت و انرژی من شده بچه هام. خیلی از کاراش خسته شدم و کم آوردم. دیروز از شدت عصبانیت و ناراحتی کلی گریه کردم و اون از این موضوع ناراحت شد و کلی عذر خواهی کرد ولی یک ساعت بعد فراموش کرد و دوباره همه کارهاش رو از سر گرفت. از طرفی دلم براش میسوزه چون اون خودش هم داره اذیت میشه و حسادت میکنه البته خواهرهاش رو خیلی دوست داره و محبت میکنه، من و پدرش رو هم دوست داره ولی خوب گاهی خیلی کلافه میکنه. مثلا با خواهرش خودش رو مقایسه میکنه. میخواد هر کاری که برای اونها انجام میدم برای اون هم انجام بدم. بهش توضیح میدم، صحبت میکنم اما فایده نداره فقط حرف و خواسته خودش براش مهمه. اصلا به من یا پدرش فکر نمیکنه. گاهی زور میگه. خیلی هم زود رنجه و زود گریه میکنه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، برای یه بچه 8 ساله مسئله سختی ست که وجود دو فرزند بعد از خودش را به راحتی بپذیره، بنابراین رفتارهای ناسازگارانه فرزند شما ریشه در این مسئله دارد. شما باید با رفتار خودتان به او این اطمینان خاطر را بدهید که با ورود دو فرزند دیگر او هنوز هم جایگاه مخصوص خودش را دارد و شما ارزش ویژه ای برای او قائل می شوید. زمان بیشتری را برایش اختصاص دهید. در زمان های ویژه، فعالیت های مشترکی با هم داشته باشید. در نگهداری فرزندتان از او کمک بخواهید و به او مسئولیت بدهید تا او نیز در برابر مراقبت از خواهرانش احساس مسئولیت کند. به عنوان فرزند بزرگتر امتیازهای خاصی برای او قائل شود مخصوصا از نظر زمان و توجه. از همسرتان نیز در این زمینه کمک بخواهید تا او نیز فعالیت های مشترکی با پسرتان داشته باشد، برای مثال باهم به خرید وسایل مورد نیاز خانه بروند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «برادر و خواهر» واقع در بخش «خانواده» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...