دانشنامه فرزند

علت مغایرت گروه خونی والدین و نوزاد

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام، سوالم در مورد گروه خون هست. چگونه از نظر علمی پدر و مادری با گروه خونی O صاحب فرزندی با گروه خونی A شده اند؟

پاسخ کارشناس:

مینا فرخی (کارشناس ارشد مامایی):

سلام، دو حالت وجود دارد: حالت اول که بسیار محتمل و رایج است، خطای آزمایشگاه است. بنابراین گروه خونی پدر و مادر و نوزاد همگی در یک آزمایشگاه معتبر سنجیده شوند. حالت دوم حالتی هست که برای گروه خونی ABO باید الل (فاکتوری مربوط به گروه خونی) H وجود داشته باشد و حداقل از یکی از والدین H به ارث برسد. در مقابلش الل h هست که مغلوب است و والدین ممکن است حامل h کنار H غالب باشند و اگر h از هر دوی والدین به بچه ارث برسد، hh می شود که حالتی نادر به نام گروه خونی بمبئی است. در این گروه خونی بچه نمی تواند گروه خونی A و B و یا O معمولی را نشان دهد. اگر حالت اول رد شد، همین حالت مطرح شده و حتما به بانک خون جهت پیگیری مراجعه کنید. اگر این مسئله هم رد شود، در حالات بسیار بعید جابجایی نوزاد در بیمارستان یا علل دیگر مطرح شده که باید پیگیری ها صورت گیرند. اما طبق تجربه علت اول بسیار محتمل است چون متاسفانه دقت کیت های آزمایشگاه های ما بسیار پایین و همراه با خطا است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «نوزاد تازه متولد شده» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 3.7 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...