دانشنامه فرزند

محاسبه بازه تخمک گذاری بر اساس آخرین ماه قاعدگی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 5 ساله ازدواج کردم و امسال تصمیم به بارداری گرفتم. تمام آزمایشات قبل از بارداری هم دادم و مشکلی نبوده خدا را شکر. فقط اینکه من امسال تاریخ شروع عادت ماهیانه ام در هر ماه فرق میکنه. چه جوری الان زمان تخمک گذاری را متوجه بشم چون میخوام از چند روز قبل تخمک گذاری شروع کنم واسه بارداری.

پاسخ کارشناس:

مریم زردشت (کارشناس مامایی):

ملاک تعیین روز احتمالی تخمک گذاری، پریودی چند وقت اخیر خصوصا آخرین ماه است و برای کسانی دقیق تر است که عادت ماهانه منظمی داشته باشند. البته در نظر داشته باشید که این روش احتمالی است چون با ماه قبل در نظر گرفته می شود و یک روش گذشته نگر است، به این صورت که تعداد روزهای سیکل را در نظر گرفته و آن را تقسیم بر دو می کنید. عدد به دست آمده را از اولین روز پریودی کم می کنید و با حساب دو روز کمتر و دو روز بیشتر بازه زمانی احتمالی تخمک گذاری به دست می آید. مثال: سیکل فردی 28 روزه است، نصف آن 14 می شود حالا فرض کنید روز اول پریودی او روز 20 ام هر ماه است، 14 را 20 کم می کنیم عدد 6 به دست می آید، دو روز قبل و دو روز بعد آن می شود 4 تا 8 پس تخمک گذاری ماه قبل او در یکی از روزهای 4 ام تا 8 ام آن ماه بوده است، که برای ماه بعد نیز می توان به آن استناد کرد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «افزایش احتمال بارداری» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 7 کاربر 4.4 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...