دانشنامه فرزند

علت پرخاشگری و پر تحرکی کودک 3 ساله در خانه

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من یه پسر 3 ساله دارم که بسیار پرتحرک و مدام در حال فعالیت و بازیگوشیه خیلی خیلی کم میشینه حتی برای غذا خوردن، هی راه میره و غذا میخوره. الان یه مدته که خیلی هم عصبی شده و وقتی از چیزی ناراحت میشه هر چیزی که دستش باشه رو پرت میکنه. خیلی باهاش صحبت میکنم و بهش میگم این کار بدیه ولی فایده نداره، در ضمن وقتی من با تلفن صحبت میکنم یا مشغول کاری هستم هر کاری انجام میده (گریه کردن جیغ کشیدن، بهم ریختن خونه و ...) تا من بهش توجه کنم. با بچه ها هم رابطه خوبی نداره و هر بچه ای که میبینه اذیتش میکنه. میخواستم بدونم باید چیکار کنم؟ صبرم دیگه تموم شده.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

بچه ها انرژی زیادی دارند و بچه های سالم معمولا پر جنب و جوش و فعال هستند. در مورد عصبانیتش می توانید از روش محروم کردن استفاده کنید و در صورت پرت اشیا و ... او را از کارها و چیزهایی که مورد علاقه اش است محروم کنید برای مدت کوتاه. البته محرومیت باید به گونه ای باشد که برای کودک قابل جبران باشد. در صورتی که در زمان های دیگر به فرزندتان محبت کنید و توجه کافی به فرزندتان داشته باشید، فرزندتان در زمان هایی که شما کاری رو انجام می دهید برای به دست آوردن توجه شما تلاش نخواهد کرد. این رفتارهای فرزند شما نشان می دهد او نیازمند توجه و محبت شما است. حتی عصبانیتش هم ریشه در نیاز محبتش دارد. چون پرخاشگری اش روشی است که باعث می شود توجه شما به سوی فرزندتان جلب شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...