دانشنامه فرزند

جدا کردن اتاق خواب کودک از چه زمانی مجاز است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، من مادر یک کودک نه ماهه هستم. از زمانی که نوزادم متولد شد او را در گهواره ای که در کنار تختمان بود میخواباندیم که اتفاقا خیلی هم به آن عادت کرده بود. در چهار ماهگی با گهواره او را به اتاقش منتقل کردیم که باز هم مشکلی در خوابیدنش بوجود نیامد. حدود 5 ماه و نیم او را در تختخوابش در اتاقش خواباندیم که باز هم با مقاومت خاصی رو به رو نشدیم. اما از زمانی که حدودا 7 ماه و نیمه شده به محض اینکه شبها بیدار میشود و خود را در تختش تنها میبیند گریه میکند اما اگر کنار من بخوابد این اتفاق نمی افتد. نمیدانم چه باید بکنم. آیا باید روی جدا خواباندنش پافشاری کنم یا او را کنار خودم بخوابانم؟ البته بخاطر فشار زیاد بیخوابی چند شب است که کنار کودکم میخوابم که نمیدانم این کارم درست است یا نه؟

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، جدا کردن اتاق کودک برای خواب، قبل از 6 ماهگی ممنوع است. شما او را از تماس بدنی و امنیتی که در ماه های اول تولد نیاز داشته کاملا محروم کرده اید و از همان ابتدا این جدایی را انجام داده اید. برای این کار باید از نظر مشاور کمک می گرفتید. بعد از حدود 5 ماهگی رختخواب او را باید جدا می کردید و به مرور او را به اتاق خودش منتقل می کردید. اکنون: در طول روز نیاز به در آغوش بودن را حداقل تا 14 ماهگی باید کاملا برآورده کنید و در هر فرصتی در بغل بگیرید و زمزمه محبت آمیز داشته باشید. مدتی (حدود یک ماه) او را در رختخواب جداگانه ولی در محدوده دید خود بخوابانید و به محض نیاز به سراغ او بروید و بدون بغل کردن، با نوازش بخوابانید. بعد از آن او را به اتاق جدا منتقل کنید. ولی باز به محض نیاز او، به سراغش بروید و امنیت از حضور خودتان را به او بدهید. نیاز به لمس شدن را در طول روز برای او کاملا برآورده کنید. در طول این یک ماه و پس از آن اگر مشکل همچنان ادامه داشت حتما با مشاور مطرح کنید تا با توجه به روحیه کودک؛ روند برنامه دوباره چک شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «خواب» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مقالات

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...