دانشنامه فرزند

آمادگی کودک برای آموزش رفتن به دستشویی

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام وقت بخیر، من یه دختر 2 سال و 3 ماهه دارم و یه نوزاد 40 روزه. دخترم دائم چسب پوشکش رو باز میکنه. نمیدونم چیکارش کنم. دستشویی هم میبرم که ادرار کنه نمیکنه. به نظرتون چیکار کنم با وجود نوزاد 40 روزه؟ دخترم هنوز پستونک میخوره. میترسم اضطراب و تنش براش ایجاد شه. مثلا میره زیر پتو چسب رو باز میکنه بعد میگه می خاره جای پوشکش. خیلی هم لجباز شده، دوست نداره انگار پوشک داشته باشه. عروسکشم میگیره پوشک میکنه و انگار بیشتر چسب باز کردن رو دوست داره.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام. وقت بخیر، به محض این که پوشکش را کثیف کرد اقدام به تعویض کنید و فرق بین پوشک خشک و خیس را به او توضیح دهید. اگر ناراحتی او به خاطر خیس کردن نبود و اگر دخترتان فرق بین ادرار و مدفوع را با اصطلاحات خاص خودش می شناسد و برای چندین ساعت پوشکش خشک می ماند، می توانید آموزش توالت رفتن را شروع کنید. برای این کار باید صبوری کنید و زمان بگذارید. دعوا و سرزنش همیشه نتیجه منفی دارد. اگر آمادگی آموزش ندارد؛ باز کردن چسب پوشک عروسکش را تشویق کنید ولی نسبت به پوشک خودش بی توجه باشید. لجبازی در این سن کاملا طبیعی است. اگر شما وارد رقابت لجبازی با او نشوید این رفتار گذرا خواهد بود وگرنه جزئی از شخصیت او می شود. تولد فرزند دیگر زمینه را برای لجبازی بیشتر فراهم کرده. پس در طول روز وقت بیشتری برای او بگذارید با بازی دو نفره، حرف های محبت آمیز و بوسیدن.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...