دانشنامه فرزند

علت پرت کردن اشیا و ناخن جویدن کودک 3 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دختری سه سال و نیمه دارم که بسیار حساسه هر چی دم دستش میاد پرت می کنه گاهی دعواش می کنم گاهی نوازش خلاصه از هر راهی وارد شدم بی نتیجه بوده، در ضمن ناخن هم می خوره و تازگی کم خواب هم شده از وقتی یک سالش شد شروع شد. وقتی هم که از شیشه و شیر گرفتمش بدتر شد دو تا پسر دیگه هم دارم یکی 11 ساله و 19 ساله هستن اونها هیچ کدوم از این رفتارها نداشتن. هر حرف بدی هم می شنوه تکرار می کنه و بد دهن هم هست.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

پرت کردن، یک مهارت دستی، برای اوست که لذت بخش است و لجبازی در این سن کاملا طبیعی است. با واکنش تند و تنبیه فقط باعث می شوید این رفتار و لجبازی طبیعی برای او تبدیل به عادت شود. پس: - در ابتدا، محیط خانه را امن کنید و وسایلی که خطرناک یا با ارزش هستند از دسترس او دور کنید. - بازی هایی که به انرژی دست و پا احتیاج دارند مثل پرت کردن و هل دادن توپ، پرت کردن سنگ ریزه های کنار جوی و ... را با او انجام دهید و در این بازی ها رفتار پرت کردن را در او بسیار تشویق کنید. - به هنگام پرت کردن وسایل دیگر با لحن جدی مثلا بگویید "نه، پرت کردن قاشق بده، بیا توپ هاتو پرت کن" به مرور متوجه می شود رفتار پرت کردن را کجا می تواند و کجا نمی تواند انجام دهد، - وارد میدان مبارزه و لجبازی بیشتر با او نشوید. برای ناخن خوردن: بررسی کنید ببینید در طول روز در چه موقعیت هایی این کار را انجام می دهد. اگر زمانی است که چیزی باعث فشار روانی در او شده منبع این اضطراب را از بین ببرید. اگر موقع خستگی و بی حوصلگی است بازی های جذاب برایش فراهم کنید. هیچ اشاره ای به این رفتار او نکنید. هر نوع توجهی (نگاه کردن، گفتن مکرر نه و نکن، اخم، سرزنش، دعوا و حتی نصیحت) باعث تشدید می شود. بدون اشاره به این کار، حواس او را پرت کنید و دستانش را با فعالیت های دیگر مشغول کنید. تا دو ساعت قبل از خواب، بازی های هیجانی و جنب و جوش داشته باشد ولی از یک ساعت قبل خواب سعی کنید با قصه، ماساژ بدنش و هر فعالیت آرام بخشی، او را آرام کنید. به رفتارهای خوبش توجه نشان دهید و تشویقش کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...