دانشنامه فرزند

چگونه فرزندم را به مطالعه علاقه مند کنم؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام روز بخیر، در مورد پسر 13 ماهه ام دو تا سوال داشتم از خدمتتون. مورد اول: خیلی مایلم از الان با کتاب و مطالعه آشنا بشه. تا چند وقت پیش وقتی کتاب دستش میدادم بلافاصله پاره اش میکرد و حتی کنجکاوی یا ورق زدن انجام نمیداد. بنابراین براش کتاب حمام گرفتم که پاره نشه و براش از رو تصاویرش قصه بسازم و تعریف کنم. اما این کارم که میکنم ازم میگیره و توجهی بهش نداره. مورد دوم، با وجود اینکه مدام کنارش هستم به محض اینکه میبینه از جام بلند میشم تا برم چیزی بیارم دنبالم گریه میکنه و حتی وقت نمیکنم چند تا ظرف بشورم یا یه غذا برای خودم درست کنم. واقعا نمیدونم با این قضیه چطور برخورد کنم، چون از همه امورات باز میمونم و به هیچ کاری نمیرسم. ممنون میشم در این مورد هم راهنماییم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

وابستگی او طبیعی و در وضعیت نرمال است. نیاز به تماس جسمی و در آغوش بودن از نیازهای اصلی کودکان تا 2 سالگی است، پس این فکر غلط را که با بغل کردن زیادی، فرزندتان بغلی و وابسته می شود کنار بگذارید. حداقل تا سن یک سال و نیم وظیفه شماست که این نیاز او را بدون معطلی برآورده کنید. اگر این نیاز در این سن کاملا تامین کنید جدایی با اطمینان تری بعد از 2 سالگی از شما خواهد داشت. اگر بگذارید کار به گریه بکشد و سپس بغلش کنید او عادت می کند که برای همه نیازهایش لازم است گریه کند. لازم نیست کارهای خود را به وقت خواب او موکول کنید‌. او را نزدیک جایی که کارهای روزانه تان را انجام می دهید قرار دهید و با صحبت کردن با او درباره کارهایی که می کنید و یا حتی استفاده از آغوشی که او را در آغوش شما نگه می دارد اجازه دهید با شما همراه باشد و از با هم بودن لذت ببرید. بازی های مناسب برای سنش را یاد بگیرید و با او بازی کنید تا مهارت های دستی که بدست آورده مثل پرت کردن، وارسی کردن اشیا، پاره کردن و ... در او ارضا شود. او را تشویق کنید. برای کتاب خواندن او را بغل خود روی پاها بگذارید و کتاب را جلوی رویش ورق بزنید. از کتاب هایی با تصاویر بزرگ استفاده کنید. خودتان نیز جلوی چشمش مطالعه کنید تا الگو برداری کند.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...