دانشنامه فرزند

راهکارهای مناسب برای از پوشک گرفتن کودک 3 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

دخترم مهر ماه سه سالش میشه. برای از پوشک گرفتنش خیلی مشکل دارم. هر راهی رو گفتن یا خوندم عملی کردم. الان روزی چندین بار میبرم دستشویی اما کاری نمیکنه وقتی میاد بیرون تو شلوارش خیس میکنه و ... هر چی هم صحبت میکنم انگار نه انگار. اسفند پارسال برای چند روز رفتم پیش خانواده ام، اولین بار بود از باباش جدا میشد. از بعد اون خیلی عوض شد. بعدش آبله گرفت و باز بدتر شد. مثلا بیرون اصلا راه نمیاد، فقط بغل من. حتی پیش باباش هم نمیره اینم بگم ما دور از خانواده هامون هستیم و صبح تا شب من و دخترم تنهاییم. من باهاش همه جور بازی میکنم. اما نمیدونم انگار کافی نیست تک فرزنده، بچه اولمه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سن مناسب برای از پوشک گرفتن در کودکان با هم متفاوت است. اگر به حدی رسیده است که دستورات ساده شما را پیروی می کند، برای چندین ساعت در روز پوشک او خشک می ماند و کنترل دفع مدفوع شبانه را دارد؛ کودک شما آمادگی آموزش توالت رفتن را خواهد داشت. بطور کلی ترتیب توانایی کنترل دفع بدین صورت است: کنترل دفع مدفوع در شب، کنترل دفع مدفوع در روز، کنترل مثانه در روز و در نهایت کنترل مثانه در شب. در طول آموزش مهربانی به خرج دهید. نگذارید اصرار به تمیز بودن، به قیمت آسیب دیدن رابطه شما با کودکتان شود. لگن کوچک با رنگ مورد علاقه او تهیه کنید و در حمام یا توالت قرار دهید بیشتر از 5 الی 8 دقیقه او را روی لگن نگه ندارید. اجبار به نشستن طولانی مدت تاثیر منفی خواهد داشت. یک جا در خانه‌تان را که نزدیک به محل لگن باشد برای کودک‌تان جذاب کنید و اسباب بازی‌های او را هم همان جا قرار دهید. تا به وقت نیاز به دفع فاصله کمی را طی کند شلوارهای گشاد و با کمر کشی بپوشانید و درآوردن شلوار را ابتدا آموزش دهید. با فاصله های کوتاه از این که دستشویی دارد یا نه با لحن و اصطلاح خودش مطمئن شوید، به هیچ وجه تنبیه نکنید. ترس از تنبیه، کار آموزش را سخت تر می کند و آسیب روانی بجا می گذارد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «دستشویی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 3 کاربر 2.3 از 5 می‌باشد.

مطالب پیشنهادی

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...