دانشنامه فرزند

حرف نزدن کودک 11 ماهه طبیعی است؟
پاسخ کارشناس

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام روزتون بخیر، پسر من یازده ماهشه اما هیچ حرفی رو نمیگه، اشکال نداره یا باید ببرمش پیش دکتر؟ اصلا کلمه نمیگه یه چیزایی میگه جیغ میکشه اما اینکه مثلا بگه "ب" یا چیزی که بقیه بچه ها میگن نه نمیگه، از خودش صدا در میاره اما حرفی نمیگه.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، در این سن انتظار می رود که کودک بعضی از کلمات مثل بابا را بگوید ولی در برخی خانواده ها کودکان با تاخیر به حرف می آیند. کودکانی که در خانواده های کم جمعیت و تک فرزند هستند دیرتر حرف می زنند. تاخیر در حرف زدن تا 3 سالگی طبیعی است و به گفتار درمانی نیاز ندارد، ولی اگر بعد از این سن کودک به حرف نیامد یا دچار مشکلاتی در گفتار و ادای کلمات، جمله سازی، تکرار برخی کلمات و لکنت زبان بود، باید حتما به متخصص اطفال، روان پزشک یا روانشناس و گفتار درمانگر مراجعه کرد. در صورتی که در سابقه خانوادگی تان کسی بوده که دیر به حرف آمده می تواند به دیر حرف آمدن کودک شما هم ربط داشته باشد. برای تسهیل حرف زدن کودک تان می توانید در طول روز زمان زیادی با او صحبت کنید. صحبت با کودک و صحبت خواستن از او و طرح سوال هایی مانند «توپت کو؟» «این چیه؟» یا نشان دادن تصویر و درخواست از کودک برای بیان نام حیوان یا حتی تکرار صدای آن در به حرف آمدنش موثر است.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «نوزاد» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

در حال بارگذاری ...