دانشنامه فرزند

لجبازی کودک 4 ساله با مادر هنگام حضور پدربزرگ و مادربزرگ

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

با سلام، فرزند دختر 4 ساله ایی داریم که رفتارش در خلوت خونه با پدر و مادرش مثبت ولی زمانی که در جمع آشنایان هستیم بسیار بهانه گیر، لج باز و غرغرو جلوه میکنه و با خواسته پدر و مادرش هماهنگ نیست، لطفا راهنمایی فرمایید. من ساکن کیش هستم و به دلیل شرایط دوری که از پدربزرگ و مادربزرگش داره شرایط خاص رفتاری پیدا کرده، با وجود این که همیشه سعی کردم وقت بیشتری براش بذارم که احساس تنهایی و دلتنگی نکنه ولی وقتی به آغوش مادربزرگ و پدربزرگ بر میگرده من براش در حاشیه هستم و کمتر توجهی به شرایط تربیتیش داره. لجبازیش بیشتر به خاطر توجه زیادی اطرافیان هست ولی این شرایط برای ما سخت شده، گاهی به داد و فریاد تبدیل میشه. به عنوان مثال شب موقع خواب میدونه باید لباسش رو عوض کنه مسواک بزنه و دستشویی بره، شروع میکنه به مخالفت و فریاد و تا موقعی که بخوابه، میگه مامان من و دعوا کرد من و دوست نداره و با حمایت مادربزرگ روبرو میشه. گاهی انقدر گریه میکنه که نفس برای کشیدن نداره و یک جمله رو بارها و بارها تکرار میکنه و اصلا به جوابی که برای سوالش میدم توجه نمیکنه و فقط همون جمله رو تکرار میکنه تا جایی که واقعا بتونم صبورم گاهی بعد از یک ساعت گریه با دعوا اونم دیگه وقتی میبینم جونی برای گریه نداره مجبور میشم آرومش کنم یا خودمم باهاش گریه کنم تا آروم بشه. از 20 روزگیش وقتی گریه میکرد ریسه میرفت تا جایی که نفسش میرفت.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

سلام و عرض ادب، تربیت فرزند به عهده پدر و مادر است و شرایط خاص شما نباید باعث شود که مادربزرگ و پدربزرگ و ... در تربیت شما دخالت کنند. مشکل شما از آنجا ناشی می شود که اطرافیان موقع ملاقات فرزند شما او را نازپرورده و لوس می کنند و طبیعی است که وقتی اطرافیان اینگونه با فرزند شما برخورد کنند فرزند شما رفتارهای همیشگی خود را نشان ندهد. بدترین اثر تربیتی زمانی است که پدر و مادر فرزند را به خاطر کار اشتباهی دعوا کنند و مادربزرگ یا دیگران برعکس رفتار پدر و مادر را در حمایت از بچه انجام دهند. بهتر است با پدربزرگ و مادربزرگش در این زمینه صحبت کنید که تربیت فرزند را به عهده خود شما بگذارند و در حمایت و جانبداری از بچه در حضور بچه رفتاری انجام ندهند. گریه کردن او به دلیل جلب توجه دیگران است و بهتر است در زمان بهانه گیری و گریه بی مورد، به او کوچک ترین عکس العملی نشان ندهید تا متوجه شود که از این طریق نمی تواند دیگران را به سمت خود جلب کند. متاسفانه رفتار نادرست و غیر قاطع شما (برای مثال گریه کردن به همراه گریه بچه) باعث ادامه رفتار ناسازگار فرزندتان خواهد شد. بهتر است در رفتار با فرزندتان قاطعیت خود را حفظ کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...