دانشنامه فرزند

چنگ زدن دختر 1 ساله به صورت اطرافیان

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام دختر من یک سال و یک ماهش هست، ما خیلی با ملایمت و مهربانی و آرام با ایشون بازی یا زمان خواب یا غذا خوردن رفتار میکنیم ولی دخترم دائم انگشت داخل چشممون میکنه یا جدیدا هم با دستش به گوش و سرش میزنه یا تو گوش ما میزنه چکار کنیم هر چی میبوسیمش توضیح میدیم نازش میکنیم فایده ای نداره لطفا راهنمایی کنید. تک فرزند هست وقتی گریه میکنه که من و بغل کن یا بشین با من بازی کن شروع میکنه به این رفتار یا اگه من بخوام یک لحظه استراحت کنم انگشتش و میکنه داخل چشمم یا پدرش مادر بزرگش هر کسی نزدیکش بشه دوست داره باهاش بازی کنیم ولی یک دفعه چنین رفتاری انجام میده مثلا اگه سرش بخوره به تختش هنگام خواب بیدار میشه ما میایم بغلش کنیم باید اول اونجا رو ده کنیم تا دخترم آروم بشه در غیر این صورت آروم نمیشه.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

کودک تان در این سن توانایی های دست ورزی پیدا کرده است و انگیزه بسیاری در لمس کردن، به دست گرفتن و پرت کردن اشیا پیدا می کند. از دستانش مانند یک گازانبر برای چنگ زدن و دستکاری اشیا استفاده می کند. پس لازم است اشیا مختلفی با بافت های مختلف (نرم، صیقلی، برجسته، مشبک) در اختیار او قرار دهید تا حس کنجکاوی اش ارضا شود. بازی هایی که مهارت های حرکتی درشت با دست و ظریف با انگشتان را تقویت می کند انجام دهید مثل انداختن اشیا به داخل جعبه، ورق زدن کتاب، درآوردن توپ های کوچک با قاشق از داخل ظرف، انجام این حرکات را مورد تشویق قرار دهید و با اشاره به دست هایش جملات محبت آمیز بیان کنید. نسبت به رفتارهای نامعقول او کاملا بی اعتنا باشید و به محض انجام بازی مناسب با دست، به او توجه کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «نوپا» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 4 کاربر 3 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ تولد کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

مطالب پلکان

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...