دانشنامه فرزند

چه کار کنم که فرزندم دروغ نگوید؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشین، من یک پسر 8 ساله دارم که آذر ماه هشت سال ایشون تمام میشه. مشکل من در حال حاضر با کودکم اینه که خیلی دروغ میگه و این منو خیلی آزار میده، مشکل دوم پسرم اینه که به حرف های من گوش نمیده. من یه آدم بی نهایت عصبی و استرسی هستم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

بررسی کنید ببینید فرزندتان در چه موقعیت هایی دروغ می گوید؟ اگر هنگامی که کار اشتباهی انجام داده، شما واکنش شدید نشان می دهید او را مجبور به دروغگویی می کنید تا از تنبیه فرار کند. سعی کنید با آرامش برخورد کنید و اصلاح کار اشتباه را به او یاد بدید به جای این که او را سرزنش و تنبیه کنید، لاف زدن و پز دادن را با دروغگویی اشتباه نگیرید. گاهی کودکان برای بزرگ جلوه دادن چیزی مربوط به خودشان حرفی می زنند. این رفتار گذراست با توجه زیاد نشان دادن باعث نشوید این رفتار جزئی از شخصیت او شود. به او توضیح دهید جریمه کار اشتباهش کمتر از جریمه دروغگویی است و با دروغ گفتن جریمه کارش را دو برابر می کنید و برای این کار قاطع باشید. با او دوست باشید و صمیمانه درباره موضوع های مورد علاقه اش با او صحبت کنید تا زمینه پنهان کاری و دروغ رفع شود. در هر موقعیتی که راست می گوید راستگویی او را بسیار تشویق کنید. خودتان الگوی مناسبی برای او در این زمینه باشید تنبیه و سرزنش فقط رابطه شما و فرزندتان را خدشه دار می کند و پنهان کاری بیشتر و دروغ را باعث می شود، پس برخورد همراه با آرامش شما بیش از هر چیزی برای نتیجه مثبت گرفتن در این راهکارها موثر خواهد بود. در صورت ادامه و تشدید این روند باید از کمک حضوری روانشناس بهره بگیرید تا از نظر مشکلات عاطفی فرزندتان را مورد بررسی قرار دهد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «کودک» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...