دانشنامه فرزند

اضطراب جدایی در کودک 3 ساله هنگام ورود به مهد کودک

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسر من 3 سال تمام هست. از یک سالگی رفتم سر کار و گذاشتم پیش مامانم مونده. اصلا بچه وابسته ای نبود. حالا از اول مهر گذاشتم مهد. 2 روز اول خوب بود ولی دید بچه ها گریه میکنن، شروع کرد به گریه. حالا میگه نرو و همش گریه میکنه. الان خونه مامانم هم میذارم گریه میکنه میگه نرو سرکار. چکار کنم به نظرتون؟ مخصوصا داخل مهد اضطراب داره که من برم، وگرنه خود مهد رو خیلی دوست داره اصلا اینطور نبود، نمیدونم چکار کنم.

پاسخ کارشناس:

سعیده اکبری (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

با عرض سلام، وابسته بودن کودک و نبودنش در زمانی که کودک شما به مادرتان به عنوان نگهدارنده و حامی دوم نگاه می کند و احساس امنیت و اطمینان می کند با ماندن در مهد کودک فرق دارد. شرایط فرستادن کودکان به مهد و روند آن یک روند یک ماهه هست و باید آرام آرام کودک از مراقب خود دور شود و نه به یکباره. قبل از رفتن به مهد باید کودک با شرایط آشنا بشود، در قالب بازی و نمایش و داستان برایش از شرایط مهدکودک حرف زده شود تا آماده بشود. بازی در پارک و رفتن به خانه دوستان و بودن در گروه کم کم افزایش یابد تا کودک در جمع بودن را رفته رفته یاد بگیرد و تازه زمان رفتن به مهدکودک فرا می رسد که فرد مراقب (که در حال حاضر شما) باید دو هفته کامل هر جلسه که به مهد کودک فرزندتان برود. با او به مهد بروید و مهد را ترک نکنید و در مهد بنشینید تا کودک اطمینان حاصل کند شما او را رها نمی کنید. بعد از دو هفته آرام آرام ساعات ماندن در مهد خود را کم کنید و کم کم او را متوجه سازید که برمی گردین، او را با هدایای کوچک تشویق کنید. با توجه به مشکل پیش آمده و گریه کودک و اضطرابش حتما کودکتان از لحاظ اضطراب جدایی بررسی شود و به روانشناس کودک مراجعه حضوری فرمایید تا حضوراً بررسی شود که اگر دچار اضطراب جدایی شده باشد بردن او به مهد کار درستی نیست و تا حل نشدن این مسئله کودک اجبارش برای رفتن به مهد آسیب زا هست.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «بازی» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...