دانشنامه فرزند

اندازه گیری طول سرویکس در کدام هفته از بارداری امکان پذیر است؟

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من ۳۱ ساله هستم. قدم ۱۶۰ سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام ۵۴ کیلوگرم بوده و اکنون ۵۴ کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۶ اردیبهشت بوده. اکنون در هفته ۹.۷ بارداری هستم. داروهای مصرفی من عبارتند از پروژسترون. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: خیر. سوال من این است که من چند روز پیش رفتم سونو شکمی طول سرویکس ۳۱ بود الان استراحت مطلقم و شیاف پروژسترون و پرولوتون استفاده می کنم میخواستم ببینم چقدر امیدوار باشم به ادامه بارداری و اینکه سرکلاژ میشوم؟

پاسخ کارشناس:

لیلا پژواک (کارشناس مامایی):

با سلام، اندازه گیری طول سرویکس برای تشخیص نارسایی سرویکس در هفته ۱۴ تا ۱۶ و با سونوگرافی واژینال امکان پذیر میباشد. در صورتی که زیر ۲۵ باشد باید سرکلاژ انجام شود. اندازه گیری با سونوگرافی شکمی و زیر ۱۲ هفته ارزش ندارد. استراحت مطلق در بارداری نداریم و باید نسبی باشد. استفاده از آمپول پرولوتون باید بعد از ۱۲ هفته باشد و قبل از آن معمولا از شیاف پروژسترون استفاده میکنند. در صورتی که لکه بینی ندارید نگران نباشید. شیاف پروژسترون را استفاده کنید تا بعد از ۱۲ هفته برای انجام سرکلاژ تصمیم گیری شود.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آزمایشات و مراقبت ها» واقع در بخش «بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
امتیاز کسب شده این مطلب توسط رای 1 کاربر 2 از 5 می‌باشد.
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...