دانشنامه فرزند

درست کردن دندان در زمان آگاه نبودن از بارداری

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

من 31 ساله هستم. قدم 165 سانتیمتر است و وزنم 87 کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 1/13 می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی 30 روزه است. قاعدگی من با قرص منظم است. جلوگیری از بارداری نداشتم. داروهای مصرفی من عبارتند از گلوکوفاژ، لووتیروکسن و اسید فولیک. مدت زمان اقدام ما برای بارداری 1/5 سال است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی، یک زایمان در فروردین 90، یک سقط در اسفند 95. سوال من این است که عصب کشی و عکس دندان و واکسن کزاز و هایلایت مو چه تاثیری روی جنین داره؟ در تاریخ 2 اردیبهشت واکسن کزاز زدم و در 3 اردیبهشت دو بار از دندونم عکس گرفتم و در 10 اردیبهشت موهام رو هایلایت کردم. حالا پریودم عقب افتاده دو بار بی بی چک زدم مثبت بود.

پاسخ کارشناس:

مهدیه سیل‌سپور (کارشناس مامایی):

عصب کشی در طول بارداری مشکلی نداره، ولی در کل کارهای دندانپزشکی، در سه ماهه دوم انجام میگیرد. خطر در معرض قرار گرفتن اشعه، با یکی دو بار مشکلی نیست، ولی اگر تکرار بشود، باعث تولد جنین با وزن کم میشود. تزریق واکسن کزاز هم مشکل ساز نیست. رنگ کردن مو، بخصوص سه ماهه اول، بخاطر شکل گیری جنین و وجود مواد شیمیایی موجود در رنگ بهتره انجام نشود، اما هایلایت مشکلی نداره، ولی سعی کنید، از این به بعد که میدونید باردار هستید، مراقبت بیشتری کنید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «آمادگی جسمانی» واقع در بخش «پیش از بارداری» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!
لطفا پس از وارد نمودن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی، کلید محاسبه را بفشارید:

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...