دانشنامه فرزند

راهکاری برای اصلاح رفتار کودک هنگام بازی با دیگران

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

سلام خسته نباشید، پسرم 3 سال و نیمشه. خیلی پر تحرک و شیطونه، همیشه در حال حرکته. مسئله ای که خیلی ما رو ناراحت میکنه اینه که پسر عمه اش رو خیلی اذیت میکنه. همیشه میگه میخوام باهاش بازی کنم ولی وقتی بازی میکنن اذیتش میکنه، البته بعضی وقتها که من همراهش نیستم و تنها میره خونشون. پسر عمه اش اونو میزنه، خیلی ناراحتم چون ما خونه هامون نزدیک هم هست و زیاد با هم در ارتباط هستیم. خیلی هم به پسرم میگم که نباید اذیتش کنی فایده نداره، وقتی هم که چند روز نبینتش بهونه میگیره میگه میخوام برم پیشش. اگه میشه لطفا راهنماییم کنید.

پاسخ کارشناس:

مهسا صالح‌نجفی (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

فرزند شما 3 ساله است و تحرک و بازی جز طبیعی ترین فعالیت های کودک در این سن است و نمی شود بر تحرک کودک ایراد گرفت. در مورد عدم سازگاری با پسر عمه اش، حرف ها و تذکرات شما جواب نمی دهد چون خیلی تکرار شده است. می توانید با عمل تان موجب تغییر رفتار فرزندتان شوید وقتی مشاهده کردید که پسر عمه اش را اذیت کرد، به محض مشاهده چنین رفتاری فرزندتان را به خانه خودتان بیاورید و به او بگویید که به مدت یک هفته یا ده روز از بازی کردن با پسر عمه اش محروم است. در طول این زمانی که برایش مشخص کردید به هیچ عنوان اجازه دیدار و بازی با پسر عمه اش را به او ندهید و به او بگویید چون روش صحیح بازی را بلد نیست او را محروم کرده اید. بعد از اتمام دوران محرومیت می توانید او را به دیدار پسر عمه اش ببرید. بعد از اتمام این دوره به او بگویید اگر دوباره اذیت کردن پسر عمه اش را شروع کند، باز محروم خواهد شد و اجازه بازی نخواهد داشت. در طول دوره محرومیت هر چقدر بهانه گیری و اصرار کرد کوتاه نیایید و اجازه ندهید و به او بگویید چون بلد نیست بازی کند و اذیت و آزار می کند اجازه ندارد. البته اگر این اذیت کردن متقابل باشد و از سوی پسر عمه هم باشد باید مادر پسر عمه هم در پی اصلاح رفتار فرزندش باشد و گرنه اگر شما فقط با فرزندتان کار کنید و در مقابل فرزندتان از سوی پسر عمه اش کتک بخورد، رفتارش اصلاح نخواهد شد.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رفتار و کردار» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...