دانشنامه فرزند

تاخیر در تکلم کودک 2 ساله

دانشنامه فرزند: سوالی که در ادامه مطالعه می‌فرمایید توسط یکی از مخاطبان ارسال شده است. شما نیز می‌توانید با ارسال سوالات خود به سامانه مشاوره دکترهمراه با کارشناسان سامانه مشورت کنید. کارشناسان سامانه مشاوره دکترهمراه در کمترین زمان، پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال سوال کافیت به صفحه «ارسال سوال» در سامانه مراجعه نمایید.

سوال مخاطب:

کاربر ناشناس:

پسر من دو سال و دو ماهشه، هنوز حرف نمیزنه. باید ببخشید دستشویی شم جیش رو میگه، مدفوعشم میره زیر میز. هر کاری میکنم نمیتونم ببرمش تو دستشویی. هر وقتم نمیذارم زیر میز کارشو بکنه میبرمش دستشویی، دستشوییشو نگه میداره. یه بار دو روز نگه داشت آخر مجبور شدم ولش کنم.

پاسخ کارشناس:

لیلا عمادپور (کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی):

تاخیر در حرف زدن تا 3 سالگی طبیعی است و به گفتاردرمانی نیازی ندارد، مخصوصا اگر در سابقه خانوادگی تان این تاخیر وجود داشته باشد. توجه کنید که سرعت رشد در زمینه های مختلف از جمله رشد زبان در کودکان مختلف، متفاوت است. اجبار و اصرار در آموزش باعث ممانعت او می شود. برای همراه کردن او در صحبت کردن، صحبت های معمولی روزانه با محبت با او داشته باشید و بازی کنید. آموزش خشک و اجباری نتیجه منفی دارد. سوال‌هایی مثل «توپت کو؟» ، «این چیه؟» یا نشان دادن تصویر و درخواست برای بیان نام تصویر، (البته به شکل بازی و در آرامش نه از روی اجبار و خسته کننده) در به حرف آمدنش موثر است. اگر وقتی سوالی می پرسید یا می خواهید چیزی را برای تان بیاورد، او تلاش می‌کند با رفتارش به آن پاسخ دهد و به شما توجه می کند ولی کلمه به زبان نمی آورد، مشکل خاصی نیست اما اگر اصلا متوجه سوال نمی‌شود، نشانه مشکل جدی تری می تواند باشد که حتما باید به روانشناس و درمانگر کودک مراجعه کنید. مدفوع نکردن در دستشویی، می تواند به علت های زیر باشد: تجربه یبوست در گذشته که همراه درد بوده، آموزش همراه با سختگیری برای دستشویی کردن و ترس و اضطراب درونی که در کودک وجود دارد. موارد زیر را بررسی و رفع کنید: - رژیم غذایی سرشار از مواد فیبر دار به برنامه غذایی او اضافه کنید و از دادن مواد سفت کننده شکم مثل شکلات خودداری کنید تا تجربه اجابت مزاج بدون درد باشد. - ممکن است سخت گیری شما برای تمیز بودن و تنبیه های تان باعث شده کودک از کثیف شدن بترسد. پس محیط توالت را جذاب کنید و بدون سخت گیری همراه او بروید. - محل بیرون آمدن ادرار و مدفوع را نشان دهید. با هم سیفون را بکشید و برای پی پی ها دست تکان دهید و بای بای کنید. او را تشویق کنید تا بی خطر بودن این کار را متوجه شود. - ارتباط عاطفی خود با کودک تان را تقویت کنید چون ممکن است به علت کمبود عاطفه و محبت، مشکل دفع برای مدفوع را از خود نشان می دهد. - حداقل یک ربع در روز با او بازی دونفره انجام دهید. - کارهای خوبش را بگویید و تشویقش کنید. - اجازه دهید در کارهایی که می تواند خودش انجام دهد استقلال عمل داشته باشد. - تنبیه، سرزنش و دعوا به هیچ وجه نداشته باشید. با اجبار از او نخواهید بلکه با بازی و محبت آموزش توالت رفتن را شروع کنید. - صبوری کنید. با رعایت این موارد حدود 3 هفته طول می کشد رفتار درست در کودک ایجاد و تثبیت شود. در صورت ادامه مشکل از کمک حضوری روانشناس بهره بگیرید.

مطلبی که مطالعه نمودید، پیرامون موضوع «رشد» واقع در بخش «پیش دبستانی» می‌باشد. در ادامه مطالعه تعدادی از مطالب مشابه از لحاظ محتوا و موضوع را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام دانشنامه فرزند هر روز مطالب مفید و معتبر ما را دنبال نمایید.

هشدار جدی: پاسخ‌های ارسالی توسط کارشناسان، تنها جنبه اطلاع‌رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. اگر شما هر گونه نگرانی در مورد سلامتی خود و یا فرزندتان دارید، بهتر این است مستقیما با یک پزشک حرفه‌ای و یا یک متخصص بهداشت و درمان مشورت کنید. در عموم موارد، تشخیص صحیح پزشکی تنها توسط معاینه حضوری و دقیق و انجام آزمایش‌های مورد نیاز امکان‌پذیر است.

ارزیابی و توصیه
اولین ارزیابی را شما انجام دهید!

مطالب پیشنهادی

مطالب مجله ونوس

سایر مطالب مرتبط

پاسخ کارشناسان

در حال بارگذاری ...